Po 40. roku życia zaczynamy doceniać uroki życia. Wreszcie mamy nieco więcej czasu: dla siebie, na rozwijanie pasji i aktywność fizyczną. Jednak, aby bezpiecznie i aktywnie korzystać z życia, warto wiedzieć, jaki jest stan naszego organizmu. Najpewniejszy sposobem na sprawdzenie tego są okresowe badania kontrolne.
Badania kontrolne to kluczowy element profilaktyki chorób. Sprawdzają się szczególnie w okresach, gdy w organizmie, wskutek działania czynników środowiskowych i upływu czasu, dochodzi do zmian, a to z kolei przekłada się na wartości określonych parametrów metabolicznych. Wiek 40+ to właśnie taki czas.
Pamiętajmy, że organizm nie zawsze ostrzega, iż coś nie działa prawidłowo; lub czyni to poprzez objawy niespecyficzne, które trudno przypisać konkretnemu problemowi zdrowotnemu albo na tyle niekłopotliwe, że nie zwracamy na nie uwagi. Często też bagatelizujemy pierwsze niepokojące oznaki rozregulowania zdrowia, takie jak przewlekłe zmęczenie, skłonności do tycia, wahania nastroju, problemy skórne i nieregularne miesiączki. Okresowe badania laboratoryjne mogą więc pomóc wcześnie wykryć utajone niedobory i choroby. Otrzymane wyniki mogą też zmotywować do szybkiego kontaktu z lekarzem bądź wdrożenia zmian w stylu życia, dzięki którym będzie można zapobiec rozwojowi nieprawidłowości zdrowotnych albo też wyhamować toczący się już proces chorobowy.
Zdrowie 40-latki w pakiecie
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość zakupu dedykowanego zestawu najistotniejszych badań medycznych. Taką opcję oferują laboratoria medyczne Synevo. Dla kobiet w okolicach 40. roku życia przygotowano pakiet badań „Profil 40-latki” – można go nabyć w sklepie internetowym store.synevo.pl oraz w Punktach Pobrań Synevo. Pakiet obejmuje badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi, a ocenie poddawane są następujące parametry: kreatynina, glukoza, cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy, kwas moczowy, magnez, fibrynogen, FSH, TSH. Wyniki warto skonsultować z lekarzem, który indywidualnie przeanalizuje i oceni stan zdrowia pacjentki, a w razie potrzeby zleci dalszą diagnostykę.
Myśląc o zdrowym i długim życiu nie należy zapominać też o regularnych badaniach cytologicznych, USG, mammografii i samobadaniu piersi. Ponieważ po 40. roku życia następują zmiany w metabolizmie, a wiele kobiet wchodzi w okres okołomenopauzalny, dlatego w tym czasie należy szczególnie dbać o regularną, dostosowaną do organizmu aktywność fizyczną. Trzeba też postawić na zdrową dietę, zbilansowaną pod indywidualne potrzeby energetyczne i żywieniowe oraz wygospodarowywać codziennie czas na odpoczynek i sen, gdyż sprzyjają one naturalnej regeneracji.