Rekonstrukcja piersi czy jej oszczędzanie?
Rekonstrukcje piersi mają bardzo dobrą prasę i są szeroko propagowane. Jednak my, członkowie zespołu zaangażowani w leczenie raka piersi, powinniśmy skupiać się na dążeniu do leczenia…
Niedobory żelaza – kiedy konieczne leczenie?
Zastosowanie leczenia dożylnego preparatami żelaza powoduje szybką poprawę wyników morfologii krwi. Uzyskany efekt powoduje, że czasami leczenie to zastępuje konieczność transfuzji krwi.…
Profilaktyka ginekologiczna do zmiany
PTGiP pracuje nad zmianami w profilaktyce raka szyjki macicy, ponieważ nowotworu tego można w 100% uniknąć, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich działań prewencyjnych. PTGiP w tym roku…
Endometrioza – duża skala zjawiska
Endometrioza jest dla nas chorobą znaną, której objawy potrafimy leczyć, natomiast poważnym problemem pozostaje wczesne rozpoznanie. Szacujemy, że 10-20% kobiet może chorować na endometriozę,…
Obserwuj nas
Na topie
Zapisz się do naszego newslettera
Informacje o najnowszych artykułach prosto do twojej skrzynki pocztowej
Rak Piersi
Rak piersi – jest postęp w leczeniu
Wiele kobiet cierpiących z powodu raka piersi z przerzutami do innych narządów może przeżyć kilka lat, co jeszcze dwie dekady temu było nieosiągalne. W ciągu ostatnich dziesięcioleci rak…
Badania pokazują, że immunoterapia poprawia długoterminowe przeżycie
Wyniki licznych dużych międzynarodowych badań przedstawionych na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) 2024 wykazały, że immunoterapia poprawia długoterminowe ogólne…
LumiSystem znacząco poprawia identyfikowanie pozostałości nowotworu podczas operacji
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła LumiSystem firmy Lumicell, połączenie leku do obrazowania fluorescencyjnego i urządzenia do wizualizacji, w celu poprawy wykrywania…
Profilaktyka na wagę życia
Istnieje gigantyczna różnica między Polską a innymi krajami pod względem zgłaszalności na badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. W Polsce zgłaszalność do badań…
Opieka koordynowana w raku piersi
W opiece koordynowanej w ramach Breast Cancer Units w Polsce największym problemem jest brak regulacji prawnych. Powoduje to, że obecnie w naszym kraju rak piersi może być leczony w każdym…
Rekonstrukcja piersi czy jej oszczędzanie?
Rekonstrukcje piersi mają bardzo dobrą prasę i są szeroko propagowane. Jednak my, członkowie zespołu zaangażowani w leczenie raka piersi, powinniśmy skupiać się na dążeniu do leczenia…
Mamy jeszcze wiele do zrobienia
Nowotwory kobiece to przede wszystkim nowotwory związane z układem rozrodczym – rak endometrium, rak jajnika, rak szyjki macicy, oraz rak piersi, który choć występuje u obu płci, to…
Pacjentki partnerkami w procesie leczenia
Poziom świadomości i wyedukowania chorych z rakiem piersi jest obecnie na dużo wyższym poziomie w stosunku do sytuacji sprzed kilku lat. Pacjentki stają się aktywnymi uczestniczkami procesu…
Obiecujące leczenie raka HER2+ z przerzutami
W ostatnich latach zostały zarejestrowane dwa leki, które są bardzo obiecujące, jeśli chodzi o leczenie raka piersi HER2+ z przerzutami. Do czasu, kiedy nie było leków działających na receptor…
Endometrioza
Endometrioza – duża skala zjawiska
Endometrioza jest dla nas chorobą znaną, której objawy potrafimy leczyć, natomiast poważnym problemem pozostaje wczesne rozpoznanie. Szacujemy, że 10-20% kobiet może chorować na endometriozę,…
Kobieto ENDO, pokochaj siebie!
My, kobiety ENDO, walczymy o szybką diagnozę i jak najwcześniejsze podjęcie próby zatrzymania postępu choroby – szczególnie u młodych dziewcząt. W naszym kraju specjalistów od endometriozy…
Leczenie endometriozy tylko przez ekspertów
Endometrioza to choroba przewlekła, dlatego plan leczenia powinien obejmować całe życie kobiety z uwzględnieniem okresu od pokwitania poprzez rozród aż do okresu menopauzalnego. Każda…
Endometrioza. Co z zajściem w ciążę?
Skutkiem endometriozy może być niepłodność i związane z tym między innymi problemy z zajściem w ciążę. Dlatego kobiety, które są niepłodne, powinny udać się do ginekologa, aby wykluczyć…
Endometrioza – co powinnaś wiedzieć?
Endometrioza to poważny problem współczesnej medycyny. Może dotyczyć 190 milionów kobiet na świecie i rozpoznawana jest u 50% kobiet zmagających się z niepłodnością! Endometriozą nazywamy…
Pozostałe obszary
Edukacja pacjentek z rakiem endometrium
Grupa pacjentek z rakiem trzonu macicy jest w naszym kraju dość rozproszona, co stanowi duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej podjęła działanie na rzecz…
Rak endometrium – Jak poprawić leczenie?
Istotnym narzędziem poprawy wyników leczenia chorych z rakiem trzonu macicy jest przestrzeganie zasad postępowania medycznego. Oznacza to przede wszystkim właściwą ocenę pacjentek pod kątem…
Chirurgia robotowa nowotworów ginekologicznych
Dawne powiedzenie: „wielki chirurg – wielkie cięcie, mały chirurg – małe cięcie” współcześnie straciło pierwotny sens. Przez dekady pacjentki z nowotworami trzonu macicy były leczone wycięciem…
Zakażenie HPV – profilaktyka ma pierwszorzędowe znaczenie
Każdy, kto będzie starał się o dziecko albo będzie wykazywał jakąkolwiek aktywność seksualną, jest narażony na kontakt z wirusem HPV i na zakażenie nim. Wirus HPV, wirus brodawczaka ludzkiego,…
Walczymy o zdrowie mam z cukrzycą
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kilkunastu lat realizuje program medyczny, którego celem jest wsparcie diabetyczek planujących ciążę i będących we wczesnej ciąży. Efektem realizowanego…