WHO wydała nowe wytyczne dotyczące zasad ochrony dzieci przed szkodliwym wpływem marketingu żywności. Wytyczne zalecają, aby kraje wdrożyły kompleksowe obowiązkowe zasady w celu ochrony dzieci w każdym wieku przed marketingiem żywności i napojów bezalkoholowych, które są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, kwasy tłuszczowe trans, wolne cukry i/lub sól (HFSS).
Ponad 10 lat po tym, jak państwa członkowskie zatwierdziły w 2010 r. zalecenia WHO dotyczące marketingu żywności i napojów bezalkoholowych skierowanych do dzieci, dzieci nadal są narażone na silną reklamę żywności i napojów bezalkoholowych zawierających HFSS, których spożywanie wiąże się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi.
Zaktualizowana rekomendacja opiera się na wynikach najnowszych dowodów, w tym wpływu marketingu żywności na zdrowie dzieci, zachowania żywieniowe oraz postawy i przekonania związane z żywnością. Krótko mówiąc, marketing żywności pozostaje zagrożeniem dla zdrowia publicznego i nadal negatywnie wpływa na wybory żywieniowe dzieci, zamierzone wybory i ich dietę. Negatywnie wpływa również na kształtowanie się u dzieci norm dotyczących spożycia pokarmu.
Zalecenie opiera się również na systematycznym przeglądzie dowodów dotyczących polityki ograniczania marketingu żywności, w tym czynników kontekstowych. Okazuje się, że zasady ograniczające marketing żywności są najskuteczniejsze, jeśli: są obowiązkowe; chronić dzieci w każdym wieku; korzystać z kierowanego przez rząd modelu profilu składników odżywczych w celu klasyfikowania żywności, której nie wolno wprowadzać do obrotu; i są wystarczająco kompleksowe, aby zminimalizować ryzyko migracji marketingu do innych grup wiekowych, innych przestrzeni w ramach tego samego medium lub do innych mediów, w tym przestrzeni cyfrowych. „Ograniczanie siły przekonywania marketingu żywności” również ma wpływ, co obejmuje ograniczenie używania kreskówek lub technik, które przemawiają do dzieci, takich jak dołączanie zabawek do produktów, reklamy z piosenkami i rekomendacje celebrytów.
Biorąc pod uwagę te dowody, WHO zaleca obecnie obowiązkową regulację marketingu żywności HFSS i napojów bezalkoholowych, po wcześniejszym uwzględnieniu szeregu koncepcji. Kolejną zmianą jest wykorzystanie w wytycznych definicji dziecka z Konwencji o Prawach Dziecka, aby jednoznacznie stwierdzić, że polityka powinna chronić wszystkie dzieci. Dwie inne aktualizacje to zalecenia dla: krajów, aby stosowały model profilu składników odżywczych, nad którego rozwojem kierują rządy; oraz przyjęcie zasad wystarczająco kompleksowych, aby zminimalizować migrację wewnątrz i między medium, aby uniknąć ograniczeń w marketingu w regulowanych kanałach lub ustawieniach.
„Agresywny i wszechobecny marketing żywności i napojów o wysokiej zawartości tłuszczów, cukrów i soli wśród dzieci jest odpowiedzialny za niezdrowe wybory żywieniowe” – mówi dr Francesco Branca, dyrektor Departamentu Żywienia i Bezpieczeństwa Żywności WHO. „Wezwania do odpowiedzialnych praktyk marketingowych nie miały znaczącego wpływu. Rządy powinny ustanowić silne i kompleksowe przepisy”.
Decyzje polityczne oparte na niniejszych wytycznych należy dostosować do lokalnego kontekstu regionów WHO i państw członkowskich. Przyjęcie zalecenia i dostosowanie go do kontekstu krajowego wymaga lokalnych konsultacji z mechanizmami chroniącymi kształtowanie polityki zdrowia publicznego przed niewłaściwym wpływem rzeczywistych, domniemanych lub potencjalnych konfliktów interesów.
Zasady ochrony dzieci przed szkodliwym wpływem marketingu żywności najlepiej wdrażać w ramach kompleksowego podejścia politycznego do tworzenia sprzyjających i wspierających środowisk żywnościowych. W związku z tym niniejsze wytyczne są częścią pakietu przyszłych wytycznych dotyczących polityki dotyczącej środowiska żywnościowego. Wszystkie te wytyczne mają na celu wspieranie rządów w tworzeniu środowisk zdrowej żywności, aby ułatwić podejmowanie zdrowych decyzji żywieniowych, ustanowić zdrowe nawyki żywieniowe na całe życie, poprawić jakość diety i zmniejszyć ryzyko chorób niezakaźnych na całym świecie.
(WHO)