Grupa doradcza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaleciła w czwartek aktualizację tegorocznych szczepionek przypominających COVID-19, aby celować w jeden z obecnie dominujących wariantów XBB.
Grupa doradcza stwierdziła, że nowe preparaty powinny mieć na celu wywołanie odpowiedzi przeciwciał na warianty XBB.1.5 lub XBB.1.16, dodając, że można również rozważyć inne preparaty lub platformy, które osiągają neutralizujące odpowiedzi przeciwciał przeciwko liniom XBB.
Grupa zasugerowała, aby nie włączać już oryginalnego szczepu COVID-19 do przyszłych szczepionek, opierając się na danych, że oryginalny wirus nie krąży już u ludzi, a zastrzyki skierowane na szczep wytwarzają „niewykrywalne lub bardzo niskie poziomy przeciwciał neutralizujących” przeciwko obecnie krążącym wariantom.
Twórcy szczepionek na COVID-19, tacy jak Pfizer/BioNtech, Moderna i Novavax już opracowują wersje swoich odpowiednich szczepionek ukierunkowanych na XBB.1.5 i inne obecnie krążące szczepy.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ma również zorganizować w czerwcu spotkanie zewnętrznych ekspertów w celu omówienia składu szczepionek przeciwko COVID-19; oczekuje się, że producenci szczepionek zaktualizują swoje szczepionki po wybraniu szczepów.
Biwalentne szczepionki przypominające opracowane i rozprowadzane w zeszłym roku były ukierunkowane na dwa różne szczepy – wariant Omicron oraz oryginalny wirus.
Grupa doradcza WHO, która zaleca zmiany w składzie przyszłych szczepionek przeciwko COVID-19, stwierdziła, że obecnie zatwierdzone szczepionki powinny być nadal stosowane zgodnie z zaleceniami agencji.
Pod koniec marca WHO zrewidowała swoje zalecenia dotyczące szczepień przeciwko COVID i zasugerowała, że zdrowe dzieci i młodzież niekoniecznie mogą potrzebować zastrzyku, ale grupy starsze i grupy wysokiego ryzyka powinny otrzymać dawkę przypominającą między 6 a 12 miesiącem po ostatnim szczepieniu.
Najnowsze zalecenia pojawiają się około dwa tygodnie po tym, jak WHO zakończyła globalny stan zagrożenia dla COVID-19.
(Reuters)