Edukacja na temat astmy jest kluczowym narzędziem poprawy życia osób cierpiących na astmę na całym świecie.
Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, która dotyka dzieci i dorosłych. Na całym świecie ponad 250 milionów osób cierpi na astmę, a w 2019 r. astma spowodowała szacunkowo 455 000 zgonów. Większość przedwczesnych zgonów z powodu astmy ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie (LMIC), gdzie często występuje niedodiagnozowanie i niedostateczne leczenie.
Życie z astmą może być trudne, ale przy odpowiedniej edukacji możliwe jest skuteczne leczenie za pomocą leków i innych środków.
„Ważne jest, abyśmy wspólnie pracowali nad podnoszeniem świadomości na temat astmy; zbyt wiele dzieci i dorosłych cierpi niepotrzebnie. Musimy zapewnić osobom cierpiącym na astmę oraz wszystkim osobom zaangażowanym w ich opiekę informacje potrzebne do osiągnięcia najlepszych wyników” – powiedziała dr Bente Mikkelsen, dyrektor Departamentu Chorób Niezakaźnych, Rehabilitacji i Niepełnosprawności w WHO.
Edukacja zwiększy zrozumienie choroby osób cierpiących na astmę i ich rodzin oraz umożliwi im kontrolowanie leczenia.
Niezwykle istotne jest, aby pracownicy służby zdrowia również posiadali niezbędną wiedzę i umiejętności do diagnozowania astmy i jej leczenia oraz zapewniania pacjentom odpowiedniego wsparcia. Astma jest często błędnie diagnozowana, jak na przykład zapalenie płuc lub gruźlica, a leczenie może być przestarzałe lub niewłaściwe.
Decydenci i planiści opieki zdrowotnej muszą zrozumieć ciężar chorób, koszty niekontrolowanych objawów i ataków astmy oraz dostępne opłacalne metody leczenia. W wielu krajach LMIC w placówkach opieki zdrowotnej brakuje podstawowych elementów leczenia astmy, takich jak inhalatory, które mogą zmienić życie osób chorych na astmę.
Globalny Sojusz przeciwko Przewlekłym Chorób Układu Oddechowego (GARD) to sieć powołana przez WHO, której celem jest zmniejszenie globalnego obciążenia przewlekłymi chorobami układu oddechowego, ze szczególnym uwzględnieniem LMIC. Organizacje członkowskie GARD współpracują, aby dzielić się dobrymi praktykami i zasobami w zakresie edukacji na temat astmy oraz opracowywać proste komunikaty mające na celu wsparcie podmiotów świadczących opiekę zdrowotną i osób cierpiących na astmę.
„Globalna Inicjatywa na rzecz Astmy (GINA) podkreśla potrzebę zapewnienia osobom chorym na astmę odpowiedniej edukacji w zakresie leczenia choroby oraz istotną rolę pracowników służby zdrowia w dostarczaniu takich informacji. GINA jest zaangażowana we współpracę z innymi członkami GARD, aby zwiększyć nasze wspólne wysiłki i wpływ w tym krytycznym obszarze” – powiedziała profesor Arzu Yorgancioglu, przewodnicząca Globalnej Inicjatywy na rzecz Astmy.
(WHO)