W zabiegach higienicznych w okolicy oczu u dziecka obowiązuje zasada stosowania jak najmniejszej liczby produktów pielęgnacyjnych i sięgania po środki o jak najbardziej naturalnym składzie.
Wzrok jest jednym z kluczowych zmysłów człowieka, a u dziecka jest narządem szczególnie istotnym, gdyż umożliwia mu poznawanie świata i nawiązywanie kontaktu z osobami opiekującymi się nim. Oczy należą do najbardziej wrażliwych narządów w ciele i są bardzo podatne na wpływ czynników środowiskowych, które mogą doprowadzić do powstania rozmaitych podrażnień bądź nawet stanów zapalnych. Podrażnienie może manifestować się swędzeniem bądź zaczerwienieniem, natomiast stanowi zapalnemu często towarzyszy wydzielina, także ropna. Jakiekolwiek zmiany w obrębie oczu dziecka są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem, jeśli oko lub jego okolica jest zaczerwieniona, lub z oczu wydostaje się podbarwiona na żółto lub zielonkawo wydzielina.
Jak dbać o oczy małego dziecka?
Oczy małego dziecka, z uwagi na swoją wrażliwość i niedojrzałość, a także zwiększoną ilość śluzu w pierwszym okresie po urodzeniu, wymagają bardzo starannej, lecz jednocześnie delikatnej opieki. Dzięki codziennej higienie oczu małego dziecka i ich okolic nie tylko na bieżąco usuwamy zanieczyszczenia, poprawiając tym samym komfort życia dziecka, ale również działamy profilaktycznie, zapobiegając rozwojowi stanów zapalnych i chorób oczu.
Prawidłowa higiena sprowadza się do codziennego przemywania powiek i okolicy oczu czystym wacikiem lub gazikiem, zanurzonym w letniej, przegotowanej wodzie. Poza wodą można też stosować sól fizjologiczną albo gotowe do zastosowania preparaty zarejestrowane do użytku u noworodków i niemowląt, korzystając zawsze ze sterylnych produktów, niezawierających konserwantów, izotonicznych w stosunku do środowiska oka i o fizjologicznym pH. Nie powinno się wykorzystywać do przemywania oczu dziecka naparów ziołowych, ponieważ niektóre z użytych do ich przygotowania roślin mogą powodować podrażnienia, a nawet reakcje alergiczne – przykładem jest rumianek.
U noworodków należy oczy przemywać częściej, z uwagi na większą ilość śluzu notowaną w pierwszym okresie po urodzeniu. Zaleca się przemywać powieki, kierując się od zewnętrznego kącika oka ku wewnętrznemu, czyli od skroni ku nosowi. Takie przemywanie najlepiej wykonać zaraz po tym, jak dziecko się obudzi
Istotne jest, aby osoba opiekująca się dzieckiem przed wykonaniem jakichkolwiek zabiegów higienicznych dokładnie umyła ręce. W ten sposób chroni się dziecko przed przeniesieniem na nie ewentualnego zakażenia – to ważne, bo u noworodków i niemowląt układ odpornościowy dopiero się kształtuje. Przemywanie oczu należy wykonać bardzo delikatnie. Powiek nie należy trzeć, a jeśli są one ze sobą sklejone zaschniętą wydzieliną, w żadnym wypadku nie wolno rozdzielać ich na sucho. Trzeba najpierw powieki delikatnie zwilżyć przy pomocy nasączonego wodą lub solą fizjologiczną wacika czy gazika i następnie delikatnie przesunąć wzdłuż powieki ku wewnętrznemu kącikowi oka. Czynność tę należy wykonać kilkakrotnie, aż usunie się zanieczyszczenia, pamiętając, aby do każdego przetarcia oka wykorzystać świeży gazik.
Jeśli sięgamy po dostępne na rynku preparaty przeznaczone do pielęgnacji oczu małego dziecka, należy zwrócić uwagę na jakość tych produktów. Powinny być one bezpieczne – co potwierdza przyznany im certyfikat jakości CE – zarejestrowane w Unii Europejskiej i dopuszczone do użytku w Polsce. Najlepiej, aby miały one rekomendacje Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, bo oznacza to, że zostały sprawdzone przez polskich specjalistów pod kątem ich bezpieczeństwa i jakości.