Czy będzie nas miał kto leczyć za kilka lat?
Ta specjalizacja to wielkie wyzwanie zawodowe, ale i wielka odpowiedzialność. Nowotwory to plaga cywilizacyjna, a opieki onkologicznej potrzebują tysiące chorych. Tymczasem niedawno ukazał się raport wojewódzkich konsultantów w dziedzinie onkologii klinicznej, zgodnie z którym – na czerwiec 2024 roku – liczba onkologów ogółem wyniosła w Polsce 1116 osób. To za mało. Zapotrzebowanie – według szacunków konsultantów – wynosi 1600 specjalistów. Bez odpowiednio przygotowanych kadr w dziedzinie onkologii nie będziemy w stanie skutecznie leczyć pacjentów z chorobami nowotworowymi.
Niedobór kadr onkologicznych jest jednym z głównych problemów, z którymi mierzy się aktualnie system opieki zdrowotnej. Dane o niewielkim zainteresowaniu pracą w onkologii są niepokojące, tym bardziej, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w naszym kraju nieustannie rośnie.
Najnowsze dane zawarte w KRN (za 2021 rok) mówią o 171 tysiącach nowych przypadków rocznie. Jednocześnie w Polsce żyje ponad milion osób u których zdiagnozowano już nowotwór i ta liczba rośnie. Nowotwory leczymy coraz skuteczniej i coraz dłużej – pojawiają się kolejne linie leczenia, a terapie są coraz bardziej wyrafinowane. Oznacza to, że ich zaplanowanie i przeprowadzenie wymaga więcej czasu. Zwiększa się zakres obowiązków i zadań lekarzy, którzy coraz głośniej skarżą się na nadmiar pracy, biurokrację i wypalenie. Musimy też pamiętać, że onkologia to niezwykle dynamiczna dziedzina, która wymaga śledzenia nowości i nieustannego dokształcania się.
Problem może się pogłębiać – według danych z Ministerstwa Zdrowia – na około 200 miejsc na specjalizacji z onkologii klinicznej w ubiegłym roku zgłosiło się zaledwie 67 lekarzy. Naczelna Izba Lekarska podaje, że rok i dwa lata wcześniej nie było lepiej. Po ukończeniu nauki absolwenci nie chcą decydować się na trudne specjalizacje: onkologię, patomorfologię czy medycynę paliatywną.
Refundacja najnowocześniejszych terapii to jedno, a dostęp do specjalistów, którzy odpowiednio zaopiekują się pacjentem – to drugie. W przyszłym roku wystartuje Krajowa Sieć Onkologiczna. Czy nowy model zarządzania leczeniem nowotworów zmieni kształt polskiej onkologii? Jak zachęcić młodych adeptów medycyny do zainteresowania się specjalizacją z zakresu onkologii? Te pytania pozostają otwarte.