Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. To jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, więc podnoszenie poziomu wiedzy na temat tej choroby jest bardzo ważne – także w kontekście zabezpieczenia finansowego na wypadek zachorowania, bo diagnostyka i nowoczesne leczenie onkologiczne są kosztowne.
Ze statystyk wynika, że na nowotwory chorujemy coraz częściej – trend ten dotyka również ludzi młodych, a więc aktywnych w życiu zawodowym i osobistym. Oznacza to, że nie da się przecenić roli profilaktyki – zdrowotnej, która wprawdzie nie chroni przed chorobą, ale pozwala na wczesne jej wykrycie i rozpoczęcie leczenia, jak i tej związanej ze sferą finansową, która pozwoli nam dysponować odpowiednimi środkami finansowymi na czas choroby. Polacy w zdecydowanej większości (80%) wiedzą, że posiadanie środków finansowych na leczenie w razie poważnej choroby jest ważne – takich wyników dostarczyło badanie ankietowe przeprowadzone w grudniu 2023 roku na zlecenie WARTY. Z tego samego badania dowiadujemy się, że zaledwie 32% ankietowanych potwierdziło, że takie oszczędności posiada.
Życie nie ma ceny
Dane zawarte w Krajowym Rejestrze Nowotworów (KRN) wskazują, że w Polsce około 500 osób dziennie dowiaduje się, że ma raka. Wiele z nich dopiero w zderzeniu z druzgocącą diagnozą choroby nowotworowej uświadamia sobie, jak cenne jest życie i jak kosztowne może okazać się leczenie.
Dotyczy to także raka piersi, który stanowi 25 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet w Polsce. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w 2021 r. w Polsce na raka piersi zachorowało ponad 21 tys. kobiet, a zmarło z tej przyczyny 6,4 tys.[1]
Tymczasem nowotwór piersi, jeżeli jest wykryty we wczesnej, pierwszej fazie, daje pozytywne rokowania i dobre efekty leczenia. Niemniej jednak, diagnoza nowotworu, która powinna być postawiona szybko, jest dopiero początkiem drogi, na której końcu znajduje się zdrowie.
Osoba chora powinna przechodzić sprawnie przez wszystkie etapy walki z chorobą. Wprawdzie dostęp do publicznej służby zdrowia w Polsce i jej oferta stale się poprawiają, jednak wciąż na niektóre badania czy wizyty u specjalistów czeka się nawet miesiącami. Za leczenie też często trzeba zapłacić z własnej kieszeni, bo wielu innowacyjnych terapii po prostu nie ma w programach refundowanych ze środków publicznych. Nie są one też dostępne w każdym ośrodku leczącym raka, a to powoduje, że osoby chore, które chcą korzystać z takich terapii, muszą dojeżdżać do placówek zlokalizowanych nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Posiadanie ubezpieczenia na wypadek choroby nowotworowej okazuje się w takich sytuacjach dosłownie na wagę życia.
Realne wsparcie dzięki polisie
Pieniądze z ubezpieczenia znacząco pomagają walczyć z chorobą, a wypłata świadczeń z polisy zwiększa perspektywę osoby chorej na wyleczenie – na wiele sposobów. Pieniędzmi z ubezpieczenia można między innymi opłacić wykonanie nierefundowanych, poszerzonych badań diagnostycznych i wykorzystanie nierefundowanych, nowoczesnych metod leczenia czy pokryć koszt pobytu w prywatnej klinice. Środki z ubezpieczenia pomogą osobie chorej również w sposób pośredni – poprzez odciążenie finansowe rodziny. Choroba nowotworowa i leczenie onkologiczne silnie przecież wyczerpują fizycznie i psychicznie, a to często skutkuje znaczącym spadkiem możliwości zarobkowania osoby chorej. Niestety, rachunki, kredyty, zajęcia dla dzieci trzeba opłacać na bieżąco.
WARTA oferuje polisę ubezpieczeniową na wypadek choroby nowotworowej pomagającą rozwiązać wiele problemów, z którymi styka się osoba chora – jej posiadacze mogą otrzymać wsparcie finansowe nawet do 600 tys. zł zaraz po otrzymaniu diagnozy wskazującej na nowotwór w stadium złośliwym, a na pieniądze czeka się bardzo krótko – w 81% wniosków wypłata świadczeń następuje w ciągu zaledwie trzech dni.
Poza świadczeniem pieniężnym, polisa na życie zapewnia też przydatną pomoc, jak na przykład uzyskanie drugiej opinii medycznej przygotowanej przez lekarzy z wiodących światowych klinik. Jedną z opcji jest również organizacja i pokrycie kosztów leczenia za granicą nawet do kwoty 2 mln euro.
[1]Dane Krajowego Rejestru Nowotworów, https://onkologia.org.pl/pl/raporty.
[materiał partnera]