Tepezza to nowoczesny lek, który daje nadzieję osobom zmagającym się z umiarkowaną i ciężką postacią orbitopatii tarczycowej (TED). Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię, rekomendując dopuszczenie Tepezzy do obrotu w krajach Unii Europejskiej.
Czym jest orbitopatia tarczycowa i jak działa Tepezza?
Choroba oczu tarczycy, znana też jako orbitopatia tarczycowa lub choroba Gravesa-Basedowa, to rzadka choroba autoimmunologiczna powodująca stan zapalny tkanek oczodołu. Objawia się m.in. wytrzeszczem, opuchlizną powiek, podwójnym widzeniem i bólem oczu. W ciężkich przypadkach może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.
Tepezza (substancja czynna: teprotumumab) to pierwszy lek ukierunkowany na leczenie TED, działający poprzez blokowanie aktywacji fibroblastów oczodołu – komórek odpowiedzialnych za rozwój objawów choroby.
Skuteczność Tepezzy potwierdzona badaniami
W badaniach klinicznych z udziałem łącznie 287 pacjentów, Tepezza wykazała wyraźną skuteczność – zmniejszyła wytrzeszcz gałek ocznych o 2–2,3 mm oraz obniżyła wskaźnik aktywności zapalnej TED. Nawet u pacjentów z przewlekłą postacią choroby odnotowano poprawę (redukcja wytrzeszczu o 1,5 mm).
Jak każdy lek, Tepezza może powodować działania niepożądane. Najczęściej zgłaszane to: skurcze mięśni, biegunka, zmęczenie, łysienie, hiperglikemia oraz ból głowy. W rzadkich przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu. Ze względu na ryzyko dla kobiet w ciąży, wprowadzono specjalne środki ostrożności.
Choć EMA już wydała pozytywną opinię, teraz decyzję o dopuszczeniu Tepezzy do obrotu musi zatwierdzić Komisja Europejska. Następnie poszczególne kraje UE zdecydują o refundacji i dostępności leku w ramach swoich systemów opieki zdrowotnej.
Podsumowanie: Tepezza – nowa nadzieja dla pacjentów z TED
Dzięki Tepezzie pacjenci z chorobą oczu tarczycy zyskują realną szansę na skuteczne, niefarmakologiczne leczenie, które może znacząco poprawić jakość ich życia. To pierwszy tak skuteczny lek celowany w leczeniu TED, który może stać się standardem terapeutycznym w całej Europie.
Źródło: EMA