Światowa Organizacja Zdrowia wezwała we wtorek do zachowania ostrożności w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w publicznej opiece zdrowotnej, twierdząc, że dane wykorzystywane przez sztuczną inteligencję do podejmowania decyzji mogą być stronnicze lub niewłaściwie wykorzystywane.
WHO stwierdziła, że jest entuzjastycznie nastawiona do potencjału sztucznej inteligencji, ale ma obawy co do tego, w jaki sposób zostanie ona wykorzystana do poprawy dostępu do informacji zdrowotnych, jako narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji i do poprawy opieki diagnostycznej.
WHO stwierdziła w oświadczeniu, że dane wykorzystywane do szkolenia sztucznej inteligencji mogą być stronnicze i generować wprowadzające w błąd lub niedokładne informacje, a modele mogą być niewłaściwie wykorzystywane do generowania dezinformacji.
„Konieczne” jest oszacowanie ryzyka związanego z wykorzystaniem wygenerowanych narzędzi do dużych modeli językowych (LLM), takich jak ChatGPT, w celu ochrony i promowania dobrostanu ludzi oraz ochrony zdrowia publicznego, powiedział organ ds. Zdrowia ONZ.
Jego ostrzeżenie pojawia się, gdy aplikacje sztucznej inteligencji szybko zyskują na popularności, podkreślając technologię, która może wywrócić do góry nogami sposób działania firm i społeczeństwa.
(Reuters)