Z okazji Światowego Dnia AIDS, obchodzonego 1 grudnia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dołącza do partnerów międzynarodowych, aby wyrazić uznanie dla wytrwałości, zaangażowania i innowacyjności, których przykładem są liderzy społeczności i organizacje w odpowiedzi na epidemię HIV.
„Ludzie żyjący z wirusem HIV lub dotknięci tą chorobą pozostawili niezatarty ślad na świecie poprzez swój aktywizm” – stwierdził dr Tedros. „Dotknięte społeczności, które walczyły o narzędzia do zapobiegania, testowania i leczenia wirusa HIV, umożliwiły 30 milionom ludzi dostęp do terapii antyretrowirusowej i pomogły uniknąć nieznanej liczby infekcji. Wspólnie ze społecznościami pomagamy położyć kres AIDS jako zagrożeniu dla zdrowia publicznego do 2030 r.”.
Kilkadziesiąt lat inwestycji i wniosków wyciągniętych z epidemii HIV stało się katalizatorem szerszego postępu w globalnych i krajowych systemach opieki zdrowotnej. Reakcja na HIV wzmocniła systemy opieki zdrowotnej i zwiększyła dostęp do usług wykraczających poza testowanie i leczenie w kierunku HIV. Inwestycje i infrastruktura w ramach reakcji na HIV umożliwiły zdecydowane i szybkie reagowanie na wiele chorób, w tym Covid-19.
Pomimo znacznego postępu, HIV pozostaje palącym problemem zdrowia publicznego
Na całym świecie 9,2 miliona ludzi nie ma dostępu do potrzebnego leczenia HIV. Każdego dnia 1700 osób traci życie z przyczyn związanych z zakażeniem wirusem HIV, a 3500 osób zostaje zarażonych. Wiele z nich nie zna swojego statusu ani nie ma dostępu do leczenia.
Innowacje w zakresie narzędzi do leczenia HIV, takich jak skuteczna pigułka stosowana raz dziennie do leczenia wirusa HIV i dostępne badanie poziomu wiremii, umożliwiły znaczny postęp. Fakt, że osoby żyjące z wirusem HIV, które stosują leczenie przeciw wirusowi HIV zgodnie z zaleceniami i nie mają wirusa we krwi, są obarczone zerowym ryzykiem przeniesienia wirusa HIV na swoich partnerów seksualnych, jest tylko jednym z takich przykładów. Było to wynikiem lat propagowania, inwestycji i przypomina, że cel wyeliminowania AIDS jako zagrożenia dla zdrowia publicznego do 2030 r. jest możliwy do osiągnięcia, pod warunkiem wystarczającej woli politycznej i trwałych inwestycji.
Ponieważ do osiągnięcia tego celu pozostało niecałe 7 lat, nadal istnieje pilna potrzeba dalszego finansowania programów dotyczących HIV, aby liderzy społeczności mogli w dalszym ciągu docierać do osób dotkniętych chorobą. Wysiłki te są niezbędne, aby wypełnić luki w diagnostyce i leczeniu dzieci zakażonych wirusem HIV oraz pomóc wszystkim krajom zbliżyć się do celów 95-95-95, które zakładają, że 95% osób żyjących z HIV będzie znało swój status, 95% osób, u których zdiagnozowano wdrożono leczenie przeciwretrowirusowe, a u 95% osób leczonych stwierdzono obniżoną miano wirusa. WHO będzie nadal współpracować z partnerami i wzywać przywódców do priorytetowego traktowania potrzeb dotkniętych populacji.
„Wzywamy do globalnej solidarności ze społecznościami dziś i każdego dnia” – powiedziała dr Meg Doherty, dyrektor WHO ds. globalnych programów dotyczących HIV, zapalenia wątroby i chorób przenoszonych drogą płciową. „Przywództwo dotkniętych społeczności odegrało kluczową rolę w dalszym przeciwdziałaniu HIV, pomimo barier prawnych, ekonomicznych i społecznych, jakie napotykają”.
Partnerstwo z osobami żyjącymi i dotkniętymi wirusem HIV ma kluczowe znaczenie dla trwałości i ostatecznego powodzenia reakcji na HIV. WHO wraz z partnerami na całym świecie wyraża uznanie dla roli społeczności w wypełnianiu luk w testach, leczeniu i opiece nad osobami pozostawionymi w tyle oraz w napędzaniu postępu w kierunku położenia kresu AIDS jako globalnemu zagrożeniu dla zdrowia publicznego.
(WHO)