W planowaniu ciąży i przygotowywaniu się do niej nadzwyczaj ważna jest suplementacja kwasem foliowym. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju otwartych wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu.
Niektóre z tych nieprawidłowości są letalne, inne mogą powodować poważne następstwa zdrowotne skutkujące dożywotnim inwalidztwem. Proste działanie profilaktyczne, polegające na stosowaniu kwasu foliowego w małych dawkach (0,4 mg dziennie) przez 12. tygodni przed planowaną ciążą, zmniejsza znacząco ryzyko wystąpienia tych wad.
Spożywanie kwasu foliowego przed planowaną ciążą jest bardzo istotne, ponieważ cewa nerwowa zamyka się mniej więcej na etapie 4-5. tygodnia życia płodowego, czyli w bardzo wczesnym okresie ciąży. Kobieta może jeszcze wówczas nie wiedzieć, że jest w ciąży.
W okresie prekoncepcyjnym uzasadnienie ma przyjmowanie witamin z grupy B; zgodnie z rekomendacjami PTGiP szczególne znaczenie ma wspomniany kwas foliowy oraz jod i witamina D. W naszej populacji prawie wszyscy mają witaminy D zbyt małą ilość w organizmie, a w czasie ciąży konieczne jest zaspokojenie zapotrzebowania na nią zarówno u przyszłej matki, jak i płodu.
Co z suplementacją u przyszłych ojców?
Nie ma na razie rekomendacji odnośnie suplementacji u mężczyzn, którzy przymierzają się do ojcostwa, niemniej przygotowanie panów do ciąży partnerki również może obejmować wzbogacanie diety o określone składniki.
Sądzę, że u mężczyzn bardziej istotny od suplementacji jest zdrowy tryb życia i unikanie używek w okresie prekoncepcyjnym, natomiast suplementy powinny być włączane do diety, jeśli stwierdzone są niedobory określonych składników, które mogą wpływać na jakość nasienia.