Rozwój technologii wpłynął na modyfikację radioterapii. Efektami są skrócenie i wzrost bezpieczeństwa terapii dzięki indywidualizacji leczenia opartej na lepszym definiowaniu obszarów i postępowi w technikach sterotaktycznych.
Rozwój onkologii zależy od postępu w naukach podstawowych, m.in. w biologii, chemii i fizyce i w dziedzinach z nimi powiązanych – przykładem jest cyfryzacja. Wpływ ma także analiza danych klinicznych (Evidence Based Medicine). Radioterapia (RT) również ulega ciągłej transformacji. Jedną z innowacji w RT było wdrożenie technik obrazowania dwuwymiarowego. Następnie firma Elekta wprowadziła techniki obrazowania objętościowego z wykorzystaniem stożkowej tomografii komputerowej. Ich rozwój umożliwił wdrożenie technik leczenia opartych o obrazowanie trójwymiarowe, a w późniejszym czasie – wizualizację dynamiczną obszaru leczenia oraz jego zmian śródfrakcyjnych. Podobny postęp dotyczy modyfikatorów kształtu pola promieniowania.
Innowacyjność nowoczesnej radioterapii definiowana jest dystrybucją dawki w objętości poddanej ekspozycji i modyfikacją tej objętości w zależności od zmian geometrycznych celu radioterapii, jakie zachodzą podczas leczenia, a także dynamiczną modulacją objętości napromienianej ze względu na reakcję tkanek na każdym etapie procesu leczenia. Wszystko to przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa pacjenta.
Priorytetem jest bezkompromisowe wyznaczenie obszarów terapeutycznych na podstawie danych odzwierciedlających anatomię pacjenta, z uwzględnieniem funkcji i dynamiki obszaru zainteresowań. Ponad dwa lata temu Elekta udostępniła do praktyki klinicznej system łączący technologię akceleratora wysokoenergetycznego oraz diagnostycznego MRI, który znacznie skraca czas ekspozycji. Ma on pełny zakres możliwości realizowania technik leczenia stosowanych dotychczas. Dodatkowo zaopatrzony jest w najszybszy aktualnie na rynku kolimator wielolistkowy, dzięki czemu można uzyskać jednoczesną modyfikację pola terapeutycznego w obszarze o wymiarze liniowym powyżej 40 cm, a pierścieniowa konstrukcja ramienia akceleratora umożliwia ruch obrotowy w zakresie 360 stopni.
Wykorzystanie narzędzi, jakie daje diagnostyczny MRI oraz modyfikacje związane z jego nowym zastosowaniem, dały podstawy do zdefiniowania nowej techniki leczenia – Magnetic Resonance-guided Radiation Therapy (MrgRT). Dzięki temu radioterapia weszła w nową erę jakości personalizacji leczenia oraz zmian w metodach realizacji tegoż. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości wiodącymi technikami będą te, które zapewniają leczenie adaptacyjne i personalizowane, a kompletna terapia będzie wymagać jednej, maksymalnie kilku wizyt pacjenta w Zakładzie Radioterapii. Dzięki temu można spodziewać się redefinicji funkcjonowania radioterapii jako jednego z podstawowych elementów systemu świadczeń zdrowotnych.