Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pembrolizumab do stosowania w skojarzeniu z gemcytabiną i cisplatyną w leczeniu miejscowo zaawansowanego, nieoperacyjnego lub przerzutowego raka dróg żółciowych (BTC).
Skuteczność oceniano w KEYNOTE-966 (NCT04003636), wieloośrodkowym, randomizowanym badaniu kontrolowanym placebo z podwójnie ślepą próbą, do którego włączono 1069 pacjentów z miejscowo zaawansowanym nieresekcyjnym lub przerzutowym BTC, którzy nie otrzymywali wcześniej leczenia systemowego z powodu zaawansowanej choroby. Pacjentów przydzielono losowo (1:1) do grupy otrzymującej pembrolizumab w 1. dniu w skojarzeniu z gemcytabiną i cisplatyną w 1. i 8. dniu co 3 tygodnie lub do grupy otrzymującej placebo w 1. dniu w skojarzeniu z gemcytabiną i cisplatyną według powyższego schematu. Leczenie kontynuowano do czasu wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności lub progresji choroby. Cisplatynę podawano maksymalnie przez 8 cykli; leczenie gemcytabiną kontynuowano według uznania lekarza. Leczenie pembrolizumabem lub placebo kontynuowano do czasu progresji choroby, nieakceptowalnej toksyczności lub maksymalnie przez 2 lata.
Główną miarą skuteczności był czas przeżycia całkowitego (OS). Pembrolizumab w skojarzeniu z chemioterapią wykazał statystycznie istotną poprawę OS w porównaniu z placebo w skojarzeniu z chemioterapią.
Działania niepożądane prowadzące do przerwania leczenia pembrolizumabem wystąpiły u 55% pacjentów. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi lub nieprawidłowościami w wynikach badań laboratoryjnych (≥2%) prowadzącymi do przerwania leczenia były: zmniejszona liczba neutrofili, zmniejszona liczba płytek krwi, niedokrwistość, zmniejszona liczba białych krwinek, gorączka, zmęczenie, zapalenie dróg żółciowych, zwiększona aktywność AlAT, zwiększona AST i niedrożność dróg żółciowych.
Zalecana dawka pembrolizumabu wynosi 200 mg co 3 tygodnie lub 400 mg co 6 tygodni do progresji choroby lub nieakceptowalnej toksyczności. Pembrolizumab należy podawać przed chemioterapią, jeśli jest podawany tego samego dnia.
Przegląd ten przeprowadzono w ramach Projektu Orbis, inicjatywy Centrum Doskonałości Onkologii FDA (OCE). Projekt Orbis zapewnia ramy dla jednoczesnego zgłaszania i przeglądu leków onkologicznych wśród partnerów międzynarodowych. W pozostałych agencjach regulacyjnych trwają analizy wniosków.
(ESMO)