Zły stan zdrowia matek i niedożywienie są przyczyną dużej liczby porodów przedwczesnych
Według szczegółowego badania opublikowanego w czasopiśmie Lancet w 2020 r. około 13,4 mln dzieci urodziło się wcześnie (przed 37 pełnym tygodniem ciąży), co stanowi około 1 na 10 wszystkich żywych urodzeń. Autorami badania są WHO, UNICEF i London School of Hygiene and Tropical Medicine.
Ponieważ wcześniactwo jest główną przyczyną zgonów dzieci we wczesnych latach życia, istnieje pilna potrzeba wzmocnienia zarówno opieki nad wcześniakami, jak i działań profilaktycznych – szczególnie w zakresie zdrowia matek i żywienia – aby poprawić przeżywalność dzieci. W przypadku tych, którzy przeżyją, poród przedwczesny znacznie zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób, niepełnosprawności i opóźnień w rozwoju, a nawet chorób przewlekłych u dorosłych, takich jak cukrzyca i choroby serca.
Podobnie jak w przypadku innych głównych trendów związanych ze zdrowiem matek, w żadnym regionie świata w ciągu ostatniej dekady nie odnotowano znaczącego spadku liczby porodów przedwczesnych. Roczna globalna stopa spadku liczby porodów przedwczesnych w latach 2010–2020 wyniosła zaledwie 0,14%.
„Wcześniaki są szczególnie narażone na zagrażające życiu powikłania zdrowotne i wymagają szczególnej opieki i uwagi” – stwierdził dr Anshu Banerjee, dyrektor ds. zdrowia matek, noworodków, dzieci i młodzieży oraz starzenia się w WHO: „Liczby te wskazują na pilną potrzebę poważnych inwestycji w dostępne usługi wspierające ich i ich rodziny, a także większy nacisk na profilaktykę – w szczególności na zapewnianiu dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej przed każdą ciążą i w jej trakcie”.
Artykuł pt. Krajowe, regionalne i globalne szacunki dotyczące porodów przedwczesnych w 2020 r., z tendencjami z 2010 r.: analiza systematyczna, przedstawia globalne, regionalne i krajowe szacunki oraz trendy dotyczące porodów przedwczesnych w latach 2010–2020, ujawniając duże rozbieżności między regionami i krajami. Około 65% porodów przedwczesnych w 2020 r. miało miejsce w Afryce Subsaharyjskiej i południowej Azji, gdzie ponad 13% dzieci urodziło się przedwcześnie. Wskaźniki w krajach najbardziej dotkniętych – Bangladeszu (16,2%), Malawi (14,5%) i Pakistanie (14,3%) – są trzy lub cztery razy wyższe niż w krajach najmniej dotkniętych – Serbii (3,8%), Mołdawii (4%) ) i Kazachstanie (4,7%).
Jednak przedwczesne porody nie są problemem wyłącznie w krajach o niskich i średnich dochodach, a dane wyraźnie pokazują, że dotykają one rodziny we wszystkich częściach świata. Wskaźniki wynoszące 10% lub więcej występują w niektórych krajach o wysokich dochodach, takich jak Grecja (11,6%) i Stany Zjednoczone Ameryki (10%).
Zagrożenia dla zdrowia matki, takie jak ciąża u nastolatek, infekcje, złe odżywianie i stan przedrzucawkowy, są ściśle powiązane z porodami przedwczesnymi. Wysokiej jakości opieka przedporodowa ma kluczowe znaczenie dla wykrywania powikłań i leczenia ich, zapewnienia dokładnego datowania ciąży na podstawie wczesnych badań ultrasonograficznych oraz, w razie potrzeby, opóźnienia porodu poprzez zatwierdzone metody leczenia.
(WHO)