Pacjentki chorujące na raka endometrium lub raka jajnika wskazują na to, że system leczenia jest rozproszony, a one same czują się w nim zagubione.
Bardzo istotną kwestią w przypadku raka endometrium (trzonu macicy) i raka jajnika jest odpowiednia diagnostyka oraz szybkie wdrożenie właściwej ścieżki leczenia. Tymczasem w Polsce chore często nie wiedzą, jakie badania powinny wykonać, jak mogą wyglądać ścieżki diagnostyki i leczenia, a często nie wiedzą nawet, gdzie mogą szukać pomocy w zdobyciu rzetelnych informacji o swojej chorobie.
Grupę wsparcia dla pacjentek z rakiem endometrium prowadzi Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej. Jest to – jak wynika z moich informacji – pierwsza, a niemal na pewno największa taka inicjatywa w Polsce. W naszych działaniach stawiamy przede wszystkim na edukację i widzimy, że w tym obszarze potrzeby pacjentek są ogromne.
Leczyć skutecznie od pierwszej linii
Cieszę się, że temat dwóch najczęściej występujących u kobiet nowotworów ginekologicznych coraz częściej pojawia się w przestrzeni medialnej i mam nadzieję, że świadomość na temat raka trzonu macicy i raka jajnika, prawidłowej ich diagnostyki i leczenia będzie coraz większa. To konieczne, bo oba nowotwory stanowią istotny problem społeczny – w Polsce rocznie raka endometrium rozpoznaje się średnio u 6-7 tys. kobiet, a raka jajnika u ponad 4 tys. Z prognoz wynika natomiast, że w przyszłości liczba chorych będzie wzrastać – głównie wskutek wpływu czynników cywilizacyjnych.
W naszym kraju od kilku miesięcy dla kobiet z opornym i nawrotowym rakiem endometrium dostępna jest pierwsza immunoterapia przeciw komórkom z pewną mutacją genetyczną, co jest dużą zmianą na plus, gdyż dotychczas te chore nie miały dostępu do nowoczesnej terapii. Co ważne, wiemy już, że to leczenie przynosi istotne korzyści i zostało zarejestrowane także dla pierwszej linii terapeutycznej. Sądzę, że jak najszybsze przesunięcie tej terapii do wcześniejszej linii będzie wyczekiwane przez wiele polskich pacjentek. Tym bardziej, że o ile w wielu krajach – pomimo rosnącej liczy zachorowań na nowotwór trzonu macicy – udaje się powstrzymać wzrost tego nowotworu, a nawet ogranicza się śmiertelność z jego powodu, to w Polsce ta śmiertelność rośnie. Dlatego konieczne jest podejmowanie pilnych działań na rzecz odwrócenia tego negatywnego trendu.