Warto zabezpieczyć się przed możliwością wystąpienia różnego rodzaju schorzeń w ciąży, które mogą być niebezpieczne dla płodu lub dla kobiety.
Kompleksowe poradnictwo w zakresie przygotowania do ciąży kobieta uzyska u ginekologa-położnika. Dobrze, jeśli kandydatka na mamę ma swojego stałego lekarza, do którego ma zaufanie i do którego chodzi już przed ciążą.
Wizyta kobiety, która ma zamiar zajść w ciążę, u lekarza POZ również jest wskazana – w kontekście ogólnozdrowotnym. Lekarz rodzinny na pewno zwróci uwagę na te aspekty zdrowia, które są mniej istotne z punktu widzenia ginekologa. Synergistyczne działanie może przynieść najlepsze rezultaty.
Prewencja dla dziecka i dla matki
Przed zajściem w ciążę w ramach profilaktyki warto uzupełnić szczepienia ochronne. Dotyczy to głównie szczepienia przeciw różyczce. Wystąpienie różyczki w ciąży może bowiem nieść bardzo poważne następstwa zdrowotne dla płodu.
Szczepienie przeciwko WZW typu B jest możliwe również u kobiet ciężarnych, ale warto wykonać je jeszcze w okresie planowania ciąży.
Kobieta w ramach prekoncepcji powinna zadbać o swoje zdrowie fizyczne – łącznie ze zdrowiem jamy ustnej, ponieważ naukowo potwierdzono negatywny wpływ próchnicy i chorób przyzębia na wyniki ciążowe. Należy również zadbać o zdrowie psychiczne oraz wykonać badania profilaktyczne – także w kierunku nowotworów.
Ponieważ w ciąży niektóre badania są trudne lub niemożliwe do wykonania bądź niezalecane, dlatego warto poddać się im w okresie prekoncepcyjnym. Dotyczy to między innymi badań rentgenowskich. Ważne jest też wykonanie badań cytologicznych – gdyby ich wyniki były niepokojące, można jeszcze przed ciążą wdrożyć odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Istotne jest także wykonanie USG piersi, ponieważ uzyskany obraz jest bardziej miarodajny przed ciążą niż w ciąży – z uwagi na przebudowę tkanki gruczołowej piersi wywołaną ciążą, a później – okresem laktacji.