Dobre przygotowanie do ciąży wpływa nie tylko na zdrowie kobiety ciężarnej, ale również i potomka. Jeżeli nie było odpowiedniego przygotowania do ciąży, może to pociągnąć za sobą długoterminowe konsekwencje zdrowotne u potomstwa.
Prekoncepcja polega na kompleksowym przygotowaniu kobiety i mężczyzny do rodzicielstwa. Jest bardzo ważna, ponieważ jeżeli planujemy ciążę, to możemy się do niej dobrze przygotować. To z kolei zwiększa szansę na prawidłowy przebieg ciąży i zmniejsza ryzyko powikłań.
Prekoncepcja – czas zmian na lepsze
Przygotowanie do ciąży obejmuje zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, zdrowy tryb życia, odpowiednią aktywność fizyczną, unikanie używek i wykonanie badań profilaktycznych. Celem tych działań jest takie przygotowanie organizmu, aby w ciążę zajść w jak najlepszym i szeroko pojętym dobrostanie fizycznym i psychicznym, gdyż im bardziej szeroko rozumiemy zdrowie, tym lepiej rokuje to dla ciąży, a później dla zdrowia potomstwa.
Optymalny czas przygotowania do ciąży powinien obejmować około pół roku. Przyszli rodzice muszą bowiem mieć czas na zmianę niezdrowych nawyków żywieniowych czy związanych ze stylem życia oraz czas na odstawienie używek. W ramach prekoncepcji warto zadbać też o odpowiednią masę ciała, jednak normalizacji w tym obszarze również nie uzyska się w ciągu krótkiego czasu.
Trzeba pamiętać, że planowanie ciąży jest bardzo istotne, ale nie daje ono gwarancji, że od razu po okresie przygotowań ciąża się pojawi. Zatem okres prekoncepcyjny może w niektórych przypadkach ulec wydłużeniu.
Czas przygotowania do ciąży nie zależy od wieku przyszłych rodziców. Jednak u kobiet starszych nie powinno się przedłużać okresu przygotowania do ciąży, ponieważ przybywanie lat nie sprzyja zajściu w ciążę ani prawidłowemu przebiegowi ciąży i rozwoju płodu.
Prekoncepcja i rosną szanse na zdrowego potomka
Kiedy kobieta nie planuje ciąży, nie ma szans na to, żeby się do niej przygotować. Przykładem są kobiety, które przyjmują leki na różne schorzenia. Kobieta, nie wiedząc jeszcze, że jest w ciąży, może stosować leki, które są przeciwwskazane czy nawet szkodliwe dla płodu. Jeśli kobieta planuje ciążę, wówczas ma czas i szanse na to, aby zamienić leki na bezpieczne w okresie oczekiwania na dziecko. Możliwość zamiany stosowanych leków na bezpieczne w czasie ciąży jeszcze przed poczęciem jest więc kolejną korzyścią płynącą z planowania ciąży.