Nowe dane pokazują, że prawie jedna trzecia (31%) dorosłych na świecie, czyli około 1,8 miliarda ludzi, nie spełniało zalecanych poziomów aktywności fizycznej w 2022 r. Wyniki wskazują na niepokojący trend braku aktywności fizycznej wśród dorosłych, który wzrósł o około 5 punktów procentowych między 2010 a 2022 r.
Jeśli ten trend się utrzyma, przewiduje się, że poziom braku aktywności wzrośnie do 35% do 2030 r. WHO zaleca, aby dorośli wykonywali 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej lub jej odpowiednika tygodniowo. Brak aktywności fizycznej naraża dorosłych na większe ryzyko chorób układu krążenia, takich jak zawały serca i udary, cukrzyca typu 2, demencja i nowotwory, takie jak rak piersi i jelita grubego.
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z WHO wspólnie z kolegami akademickimi i opublikowane w czasopiśmie The Lancet Global Health.
„Te nowe badania podkreślają straconą szansę na zmniejszenie zachorowań na raka i choroby serca oraz poprawę zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia poprzez zwiększoną aktywność fizyczną” — powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. „Musimy odnowić nasze zobowiązanie do zwiększenia poziomu aktywności fizycznej i priorytetowego traktowania odważnych działań, w tym wzmocnionej polityki i zwiększonego finansowania, aby odwrócić ten niepokojący trend”.
Najwyższe wskaźniki braku aktywności fizycznej odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku o wysokich dochodach (48%) i Azji Południowej (45%), przy czym poziom braku aktywności w innych regionach wahał się od 28% w krajach zachodnich o wysokich dochodach do 14% w Oceanii.
Niepokojące są utrzymujące się dysproporcje między płcią a wiekiem. Brak aktywności fizycznej jest nadal bardziej powszechny wśród kobiet na świecie w porównaniu z mężczyznami, przy czym wskaźniki braku aktywności wynoszą 34% w porównaniu z 29%. W niektórych krajach różnica ta wynosi nawet 20 punktów procentowych. Ponadto osoby po 60. roku życia są mniej aktywne niż inni dorośli, co podkreśla znaczenie promowania aktywności fizycznej wśród osób starszych.
„Brak aktywności fizycznej stanowi ciche zagrożenie dla zdrowia na świecie, przyczyniając się znacząco do obciążenia chorobami przewlekłymi” — powiedział dr Rüdiger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia w WHO. „Musimy znaleźć innowacyjne sposoby motywowania ludzi do większej aktywności, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wiek, środowisko i pochodzenie kulturowe. Udostępniając aktywność fizyczną, czyniąc ją przystępną cenowo i przyjemną dla wszystkich, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko chorób niezakaźnych i stworzyć populacje, która jest zdrowsza i bardziej produktywna”.
Pomimo niepokojących wyników, w niektórych krajach widać pewne oznaki poprawy. Badanie wykazało, że prawie połowa krajów świata poczyniła pewne postępy w ciągu ostatniej dekady, a 22 kraje zostały zidentyfikowane jako te, które prawdopodobnie osiągną globalny cel zmniejszenia braku aktywności o 15% do 2030 r.
W świetle tych ustaleń WHO wzywa kraje do wzmocnienia wdrażania polityki w celu promowania i umożliwiania aktywności fizycznej poprzez oddolny i społeczny sport oraz aktywną rekreację i transport (spacery, jazda na rowerze i korzystanie z transportu publicznego).
„Promowanie aktywności fizycznej wykracza poza promowanie indywidualnego wyboru stylu życia – będzie wymagało podejścia obejmującego całe społeczeństwo i tworzenia środowisk, które ułatwią i uczynią bezpieczniejszym dla każdego bycie bardziej aktywnym w sposób, który lubi, aby czerpać liczne korzyści zdrowotne z regularnej aktywności fizycznej” – powiedziała dr Fiona Bull, kierownik jednostki WHO ds. aktywności fizycznej.
Będą potrzebne wspólne wysiłki oparte na partnerstwach między interesariuszami rządowymi i pozarządowymi oraz zwiększone inwestycje w innowacyjne podejścia, aby dotrzeć do najmniej aktywnych osób i zmniejszyć nierówności w dostępie do środków promujących i poprawiających aktywność fizyczną.
(WHO)