Z nowego amerykańskiego badania wynika, że nagłe podjęcie przez Chiny decyzji o zniesieniu rygorystycznego reżimu związanego z pandemią Covid-19, który rozprzestrzenił wirusa na 1,4 miliarda mieszkańców, mogło spowodować prawie 2 miliony dodatkowych zgonów w ciągu następnych dwóch miesięcy.
Badanie przeprowadzone przez finansowane ze środków federalnych Fred Hutchinson Cancer Center w Seattle przeprowadzono na podstawie próby danych dotyczących śmiertelności opublikowanych przez niektóre uniwersytety w Chinach oraz wyników wyszukiwania w Internecie.
Badanie ustaliło, że między grudniem 2022 r. a styczniem 2023 r. we wszystkich prowincjach Chin kontynentalnych z wyjątkiem Tybetu wystąpiło szacunkowo 1,87 mln dodatkowych zgonów wśród osób w wieku powyżej 30 lat.
Decyzja Chin z grudnia ubiegłego roku o zakończeniu trzyletniej polityki zerowej epidemii Covid-19, która obejmowała masowe testy oraz rygorystyczne i trwałe blokady związane z kwarantanną, doprowadziła do ogromnego wzrostu liczby hospitalizacji i zgonów, który zdaniem ekspertów ds. zdrowia w dużej mierze nie był zgłaszany przez rząd.
Z badania opublikowanego w czwartek w JAMA Network Open wynika, że liczba nadmiernych zgonów znacznie przekroczyła oficjalne szacunki chińskiego rządu ze stycznia, według których 60 000 osób chorych na Covid-19 zmarło w szpitalach od czasu, gdy miesiąc wcześniej porzucono politykę zerowej epidemii.
W badaniu naukowcy przeprowadzili analizę statystyczną, wykorzystując informacje z opublikowanych nekrologów i dane z wyszukiwań w Baidu, popularnej chińskiej wyszukiwarce internetowej.
„Nasze badanie dotyczące nadmiernej liczby zgonów w związku ze zniesieniem polityki zerowej liczby zachorowań na COVID-19 w Chinach wyznacza empiryczny szacunkowy punkt odniesienia. Ustalenia te są ważne dla zrozumienia, w jaki sposób nagłe rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19 w populacji może wpłynąć na śmiertelność populacji” – napisali naukowcy .
Chińska Narodowa Komisja Zdrowia nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie raportu.
Globalni eksperci ds. zdrowia wielokrotnie wzywali Chiny do ujawnienia większej ilości danych w miarę pojawiania się raportów o rosnącej liczbie hospitalizacji i zgonów, a zwłaszcza gdy obawą stało się zagrożenie pojawieniem się nowych wariantów wirusa.
Chiny przestały podawać oficjalne wyniki codziennych zgonów pod koniec 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w Chinach zmarło 121 628 osób z powodu Covid-19 z całkowitej liczby ofiar śmiertelnych na świecie wynoszącej prawie 7 milionów.
W lipcu jedna z chińskich prowincji opublikowała na swojej stronie internetowej dane wskazujące, że w pierwszym kwartale tego roku liczba kremacji wzrosła o 70%, wiadomość ta następnie została usunięta.
W lutym czołowi przywódcy Chin ogłosili „zdecydowane zwycięstwo” nad Covid-19.
Jednak wirus nadal krąży po kraju i według chińskich mediów państwowych w czwartek pekińscy urzędnicy ds. zdrowia oświadczyli, że Covid-19 jest nadal najczęstszą chorobą zakaźną w stolicy.
Urzędnicy podali nowy wariant Omicron, zwany EG.5 lub „Eris”, nazwany na cześć greckiej bogini konfliktów i niezgody, jako obecnie dominującą odmianę w Chinach.
„Krajowe Biuro Kontroli i Zapobiegania Chorobom podało, że odsetek nowego wariantu EG.5 wzrósł z 0,6% w kwietniu do 71,6% w sierpniu, stając się szczepem dominującym w większości prowincji Chin” – podaje Global Times.
(Reuters)