W onkohematologii polskiej notujemy coraz większy dostęp do nowych leków. Choć nie jest on idealny, jeśli uwzględni się dostępne obecnie rejestracje leków, to sytuacja jednak stopniowo ulega poprawie.
W niektórych onkohematologicznych jednostkach chorobowych, jak na przykład przewlekła białaczka szpikowa czy chłoniak Hodgkina, pacjenci w Polsce otrzymują takie leczenie, jakie otrzymaliby w innych krajach z szerszymi możliwościami ogólnego dostępu do leczenia. Ale są też i takie obszary w mapach leczenia nowotworów hematologicznych w naszym kraju, gdzie bardzo potrzebny jest dostęp do nowych terapii.
Wprawdzie powoli sytuacja zmienia się na lepsze, lecz ciągle mamy do czynienia z kolejkami do specjalistów i utrudnieniem dostępu do diagnostyki. Sądzę, że realizowanie diagnostyki onkologicznej w ramach karty DiLO ogólnie przyspiesza całą procedurę.
Utrudnienia obserwowane w polskiej onkohematologii wynikają też z małej liczby lekarzy. Deficyt specjalistów i niedobory kadrowe wśród lekarzy, ale też i personelu pielęgniarskiego to duży ogólny problem polskiego systemu leczenia. Jeśli chodzi o łóżka szpitalne, to baza ta się powiększa. Jeśli jednak nie będziemy mieć odpowiedniej liczby łóżek i nie będziemy mieli kogo leczyć z uwagi na utrudnienia z dostępem do specjalistów i badań diagnostycznych, wówczas problemy onkohematologii polskiej pozostaną aktualne.
Wiele zadań PTHiT
My, członkowie Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, nie mamy wpływu na niedostatek kadr medycznych, ale możemy zadbać, aby nasi lekarze byli jak najlepiej wykształceni i możemy podnosić ich świadomość i kompetencje w zakresie nowoczesnych metod leczenia. Jako Towarzystwo stawiamy również na kontakt z pacjentami, ponieważ chorzy chcą mieć informacje na temat tego, jak są leczeni i jakie są możliwości terapii w Polsce i poza naszym krajem. Taką działalność w ramach Towarzystwa już realizujemy i będziemy ją kontynuować. Staramy się również wypowiadać jako eksperci w kwestiach związanych z lekami przeznaczonymi do terapii onkohematologicznych – ich ważności i zasadności stosowania. Rozmawiamy też w razie potrzeby z ministerstwem zdrowia, aby głos lekarza był słyszalny w kwestii potrzeb pacjentów.