Uniwersytet Oksfordzki poinformował, że rozpoczął testy na ludziach eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Nipah powodującemu obrzęk mózgu, który doprowadził do epidemii w indyjskim stanie Kerala i innych częściach Azji.
Na śmiertelnego wirusa nie ma jeszcze szczepionki. Nipah został po raz pierwszy zidentyfikowany około 25 lat temu w Malezji i doprowadził do epidemii w Bangladeszu, Indiach i Singapurze.
Pierwsi uczestnicy badania oksfordzkiego otrzymali już dawki szczepionki. Zastrzyk oparty jest na tej samej technologii, która została zastosowana w zastrzykach na Covid-19 firmy AstraZeneca i Serum Institute of India.
Wczesne stadium badania z udziałem 51 pacjentów odbędzie się w Oksfordzie i będzie dotyczyło bezpieczeństwa i odpowiedzi immunologicznej szczepionki u osób w wieku od 18 do 55 lat, powiedział rzecznik uniwersyteckiego Instytutu Nauk o Pandemii.
Oczekuje się, że dalsze badania zostaną przeprowadzone w kraju dotkniętym problemem Nipah.
„Nipah ma potencjał epidemiczny, a jego żywiciele nietoperze owocożerne występują na obszarach zamieszkiwanych przez ponad dwa miliardy ludzi. To badanie stanowi krok naprzód w wysiłkach na rzecz stworzenia zestawu narzędzi chroniących przed tym zabójczym wirusem” – powiedziała dr In-Kyu Yoon, dyrektor w Koalicji na rzecz innowacji w zakresie gotowości na epidemię (CEPI).
Badanie jest prowadzone przez Oxford Vaccine Group i finansowane przez CEPI, globalną koalicję wspierającą opracowywanie szczepionek przeciwko pojawiającym się chorobom zakaźnym.
We wrześniu w indyjskim stanie Kerala doszło do czwartej w ciągu pięciu lat epidemii wirusa Nipah, w wyniku której zakażonych zostało sześć osób, a dwie zginęły.
Zakażenie może powodować gorączkę, ból głowy, kaszel i trudności w oddychaniu, z prawdopodobnym następstwem obrzęku mózgu. Według Światowej Organizacji Zdrowia śmiertelność z tego powodu szacuje się na 40–75%.
(Reuters)