Zakażenie HPV a rak szyjki macicy
Typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) znamy kilkaset; część to typy onkogenne – mogące modulować metabolizm i biologię zdrowej komórki na tyle, że zmienia się ona w nowotworową. Najbardziej…
Lęk w chorobie nowotworowej
Lęk w chorobie nowotworowej sam w sobie nie jest problemem – to naturalna reakcja organizmu na zagrożenie. Może mobilizować do działania, na przykład do podjęcia leczenia. Staje się jednak…
HPV a nowotwory głowy i szyi
Badania jednoznacznie wskazują, że HPV a nowotwory głowy i szyi są ze sobą ściśle powiązane, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie przypadków raka ustnej części gardła HPV-zależnego,…
Opieka paliatywna = Dobra jakość życia
Termin opieka paliatywna budzi lęk zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Warto wiedzieć jaka jest obecna rola tej dziedziny medycyny i dlaczego jest ona co raz bardziej potrzebna pacjentom.…
Obserwuj nas
Na topie
Zapisz się do naszego newslettera
Informacje o najnowszych artykułach prosto do twojej skrzynki pocztowej
Rak piersi
FDA zatwierdza innowacyjny koniugat przeciwciało-lek Datroway w leczeniu raka piersi HR+ HER2-
FDA zatwierdziła Datroway (datopotamab deruxtecan-dlnk) dla dorosłych pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym rakiem piersi HR+ HER2-. Ten innowacyjny koniugat przeciwciało-lek (ADC),…
Rak piersi – jest postęp w leczeniu
Wiele kobiet cierpiących z powodu raka piersi z przerzutami do innych narządów może przeżyć kilka lat, co jeszcze dwie dekady temu było nieosiągalne. W ciągu ostatnich dziesięcioleci rak…
Badania pokazują, że immunoterapia poprawia długoterminowe przeżycie
Wyniki licznych dużych międzynarodowych badań przedstawionych na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO) 2024 wykazały, że immunoterapia poprawia długoterminowe ogólne…
LumiSystem znacząco poprawia identyfikowanie pozostałości nowotworu podczas operacji
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła LumiSystem firmy Lumicell, połączenie leku do obrazowania fluorescencyjnego i urządzenia do wizualizacji, w celu poprawy wykrywania…
Profilaktyka na wagę życia
Istnieje gigantyczna różnica między Polską a innymi krajami pod względem zgłaszalności na badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. W Polsce zgłaszalność do badań…
Opieka koordynowana w raku piersi
W opiece koordynowanej w ramach Breast Cancer Units w Polsce największym problemem jest brak regulacji prawnych. Powoduje to, że obecnie w naszym kraju rak piersi może być leczony w każdym…
Rekonstrukcja piersi czy jej oszczędzanie?
Rekonstrukcje piersi mają bardzo dobrą prasę i są szeroko propagowane. Jednak my, członkowie zespołu zaangażowani w leczenie raka piersi, powinniśmy skupiać się na dążeniu do leczenia…
Mamy jeszcze wiele do zrobienia
Nowotwory kobiece to przede wszystkim nowotwory związane z układem rozrodczym – rak endometrium, rak jajnika, rak szyjki macicy, oraz rak piersi, który choć występuje u obu płci, to…
Pacjentki partnerkami w procesie leczenia
Poziom świadomości i wyedukowania chorych z rakiem piersi jest obecnie na dużo wyższym poziomie w stosunku do sytuacji sprzed kilku lat. Pacjentki stają się aktywnymi uczestniczkami procesu…
Rak Płuca
Rozszerzenie wskazań dla Imfinzi (durwalumab) w leczeniu raka płuca
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię dotyczącą rozszerzenia wskazań terapeutycznych dla Imfinzi (durwalumab).…
Datopotamab deruxtecan ze statusem przełomowej terapii
FDA przyznaje status przełomowej terapii dla datopotamabu deruxtecanu w leczeniu raka płuc z mutacją EGFR Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przyznała terapii datopotamab deruxtecan…
Groźne skutki POChP
Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) trzeba patrzeć nie tylko przez pryzmat samej choroby, ale również w kontekście poważnych jej konsekwencji, w tym raka płuca, powikłań…
Ozymertynib z nowymi wskazaniami
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ozymertynib (Tagrisso) dla dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanym, nieoperacyjnym (stadium III) rakiem niedrobnokomórkowym…
Komisja Europejska zatwierdza BRAFTOVI i MEKTOVI w leczeniu raka płuc z mutacją BRAFV600E
Komisja Europejska zatwierdziła BRAFTOVI® i MEKTOVI® w leczeniu zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuc z mutacją BRAFV600E. Pierre Fabre Laboratories ogłosiło, że Komisja Europejska…
FDA zatwierdza lek tarlatamab na drobnokomórkowego raka płuc
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała w czwartek przyspieszoną zgodę na zatwierdzenie leku tarlatamab firmy Amgen – celowaną immunoterapię dla dorosłych w zaawansowanych stadiach…
KRAZATI udowodniło skuteczność w leczeniu zaawansowanego raka płuc z mutacją KRASG12C
Firma Bristol Myers Squibb ogłosiła pomyślne wyniki badania fazy 3 KRYSTAL-12. KRAZATI (adagrasib), ukierunkowany na niedrobnokomórkowego raka płuc wykazał znaczące korzyści w zakresie…
Augtyro zatwierdzony w leczeniu raka płuca z mutacją w genie ROS1
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek na raka płuc, który będzie sprzedawany pod marką Augtyro. Jak poinformował Bristol Myers w oświadczeniu, Augtyro będzie dostępne…
Badania przesiewowe w kierunku raka płuc
Nowe wytyczne dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka płuc, wydane w środę przez American Cancer Society (ACS), wzywają do corocznych badań za pomocą niskodawkowej tomografii…
Radioterapia
Pielęgnacja skórnych odczynów popromiennych
Standardy dotyczące pielęgnacji skórnych odczynów popromiennych wskazują, jakie preparaty stosować na konkretnym etapie radioterapii i przed jej rozpoczęciem oraz jakie substancje powinny te…
Skóra a radioterapia
W trakcie każdego leczenia napromienianiem skóra jest narażona na działanie promieniowania jonizującego, dlatego trzeba zadbać o jej jakość jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Radioterapia…
Radioterapia pod precyzyjną kontrolą
Kiedy nowotwór zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie kluczowych dla życia narządów, trzeba im zagwarantować skuteczną ochronę podczas radioterapii. Temu właśnie służy system do precyzyjnego…
Brachyterapia ze stałymi implantami
Jedną z najnowocześniejszych, skutecznych, bezpiecznych i bardzo komfortowych dla pacjenta form radioterapii jest brachyterapia z wykorzystaniem izotopowych stałych implantów, określana…
Pielęgnacja i regeneracja skóry po napromienieniu
Skórę od momentu napromieniania trzeba traktować jak atopową, czyli mocno wrażliwą Bardzo ważne jest utrzymywanie takiej skóry w czystości – chorym trzeba o tym mówić, gdyż do niedawna…
Radioterapia – czy jest się czego bać?
Sukces nowoczesnej radioterapii to wynik lepszego poznania biologii nowotworów i rozwoju immunologii, a także ogromnego postępu w radiologicznym obrazowaniu i w technologii napromieniania.…
Radiochirurgia – Możliwość nowoczesnej radioterapii
Postęp w zakresie radioterapii opiera się obecnie na dwóch elementach. Po pierwsze na tym, że radioterapia swoją precyzją zbliża się do chirurgii. Po drugie – na skróceniu czasu leczenia z 6-7…
Innowacyjna radioterapia – korzyści i wyzwania
Innowacyjna radioterapia, dzięki m.in. narzędziom takim, jak CyberKnife, umożliwia niezwykle precyzyjne i bezpieczne leczenie nowotworów. Korzyści dla pacjentów są więc ogromne. W Polsce wciąż…
„INNOWACYJNA RADIOTERPIA wspólny projekt na rzecz edukacji”
W Światowym Dniu Onkologii zainaugurowano kampanię edukacyjną „INNOWACYJNA RADIOTERAPIA wspólny projekt na rzecz edukacji”, do projektu przystąpiło dwanaście organizacji pacjentów…
Pozostałe obszary
Potrzeby i doświadczenia pacjentów onkologicznych
W obliczu dramatycznie rosnącej liczby zachorowań na nowotwory, gdzie nawet co czwarta osoba w Polsce może w swoim życiu zachorować na raka, raport Onkofundacji Alivia „Potrzeby i…
Rak dróg żółciowych – kulejący system
Rak dróg żółciowych to rzadki, ale agresywny nowotwór, który wymaga zaawansowanej diagnostyki molekularnej i nowoczesnych terapii celowanych. Chcielibyśmy zunifikowania w całym kraju dostępu…
Onkologia u progu zmian. Jakich nowości mogą się spodziewać pacjenci?
System opieki nad pacjentami onkologicznymi w Polsce stoi u progu reformy. Od 1 kwietnia zacznie działać Krajowa Sieć Onkologiczna, której celem jest poprawa jakości leczenia oraz ograniczenie…
Objawy raka dróg żółciowych
Rak dróg żółciowych jest rzadko diagnozowaną chorobą nowotworową. Rocznie w Polsce wykrywa się go u około 1800 osób. Niestety, u 8 na 10 pacjentów rak dróg żółciowych jest rozpoznawany w…
Regeneracyjna dieta bogatobiałkowa
Dieta bogatobiałkowa jest Najważniejszym aspektem żywieniowym osób z utratą masy i/lub jakości mięśni, ale też chorych i leczonych, np. onkologicznie, czy po operacjach chirurgicznych. Białka…