Pacjenci chorzy na cukrzycę bardzo chętnie i licznie stosowaliby nowoczesne technologie do monitorowania glikemii – pod warunkiem, że byłyby one powszechnie dostępne i refundowane.
Obecnie refundacja obejmuje tylko określone grupy chorych. Część nowoczesnych systemów jest refundowana do 18. roku życia , a część – do 26. roku życia. Osoby w wieku 26+ muszą takie systemy zakupić na własny koszt. Tymczasem nowoczesne systemy monitorowania glikemii to duże ułatwienie w prowadzeniu cukrzycy – wynika to z niespotykanej wcześniej precyzji, ale także komfortu użytkowania technologii. Przede wszystkim jednak te nowoczesne rozwiązania umożliwiają lepsze monitorowanie cukrzycy – pod kątem wielu parametrów.
System ciągłego monitorowania cukrzycy – jak to działa?
Nowoczesne systemy monitorowania glikemii składają się z wymiennych sensorów, które po wykonaniu nakłucia przez znajdującą się w sensorze końcówkę, mocowane są na skórze przy pomocy przyjaznego dla ciała kleju na czas określony przez producenta. W tym czasie na bieżąco monitorują poziom cukru we krwi. Dane z sensora są przesyłane poprzez smartfon do aplikacji i gromadzone w dedykowanych im bazach danych.
Urządzenia te nie współpracują ze starymi typami telefonów komórkowych, dlatego pacjent chcący korzystać z nowoczesnej kontroli glikemii musi mieć do dyspozycji aparat telefoniczny – smartfon, który jest przystosowany do komunikacji z sensorem, lub musi zakupić specjalny czytnik.
Monitorowanie, edukacja i profilaktyka w jednym systemie
Innowacyjność tych systemów polega na tym, że są przystosowane do zbierania bardzo dużej ilości danych w czasie rzeczywistym i przez wiele dni. Glukometr bada poziom cukru tylko w chwili pomiaru, a więc punktowo w czasie, co oznacza, że chory i lekarz otrzymują jedynie wybiórczy obraz tego, jak kształtuje się glikemia. Nowoczesne systemy pokazują natomiast, jaki był poziom cukru przez cały czas. Umożliwiają również wykonywanie różnych notatek, na przykład związanych z przyjmowanymi posiłkami, podejmowaną aktywnością fizyczną czy innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na wahania poziomu cukru we krwi. Co najważniejsze – mądry pacjent wyciąga z otrzymanych wyników wnioski, kojarząc wynik badania z podejmowanymi przez niego aktywnościami bądź ze spożytymi posiłkami. Tym samym pacjenci angażujący się w samokontrolę i samoopiekę uczą się lepiej prowadzić swoją cukrzycę i unikać zagrożeń zdrowotnych wynikających z nieustabilizowanej glikemii.
Systemy te pokazują również trendy, czyli wskazują, czy w określonej jednostce czasu poziom cukru we krwi spada, czy się podnosi. Dzięki temu również można podjąć interwencję, zanim coś złego się wydarzy. Dla pacjentów cenne jest również, że niektóre typy urządzeń potrafią sygnałem dźwiękowym ostrzegać przed hiper- bądź hipoglikemią. Urządzenia te pełnią zatem nie tylko rolę monitorującą, ale również pomagają w edukacji pacjentów i wspomagają profilaktykę powikłań cukrzycy – zarówno natychmiastowych w postaci hipo- bądź hiperglikemii, lub w formie powikłań dalszych, które ujawniają się dopiero po jakimś czasie, takich jak zawały serca czy niedokrwienie kończyn.
Telemedycyna w cukrzycy
Nowoczesne systemy monitorowania cukrzycy to duże ułatwienie również dla lekarzy, którzy sprawują opiekę nad chorymi na cukrzycę. Dane na temat poziomu cukru we krwi u pacjenta gromadzone są w jednym miejscu, a systemy zbierania wyników są bardzo dobrze opracowane, mają wiele funkcji i są bardzo czytelne. Dzięki temu lekarz otrzymuje komplet informacji o stanie cukrzycy swojego pacjenta. Dodatkową korzyścią jest dla lekarza to, że pacjent w takim systemie monitorowania cukrzycy nie ma możliwości oszukiwania, jeśli chodzi o wyniki badań poziomu cukru we krwi. Lekarz, otrzymując zafałszowane wyniki, nie miał możliwości rozpoczęcia prawidłowego leczenia cukrzycy, ponieważ widział tylko wyidealizowane dane a nie stan rzeczywisty. W dobie telemedycyny i pandemii takie rozwiązania są więc wyjątkowo korzystne – i dla lekarza, i dla pacjenta: pomagają zachować stabilność glikemii, oszczędzają czas i pieniądze, a także pomagają zapobiegać wielu tragediom, które są pokłosiem nieprawidłowego prowadzenia cukrzycy.