Jeżeli w starszym wieku usiądziemy przed telewizorem bądź przy robótce i będziemy skupiać się tylko na tym, co nam dolega, to pójdziemy w kierunku starości. Dlatego chcę być przykładem dla innych, że można bez specjalnego wysiłku się rozwijać; nawet, jeśli ma się kiepską emeryturę.
Zawsze bałam się drogi wstępnej do starości, czyli tego, że nie będę się rozwijać. Wyobrażałam, sobie, że jeśli nie będę umiała korzystać z komputera, karty kredytowej, konta internetowego, to będę się cofać, a jeśli nie byłoby już w użyciu gotówki, wówczas zostanę bez możliwości dysponowania pieniędzmi. Dlatego uważam, że pierwszym elementem, o który powinien zadbać człowiek starszy, to rozwijanie się, ponieważ świat zmienia się bardzo szybko. Należy to robić w miarę własnych możliwości, ale podstawowe rzeczy trzeba umieć, przykładem są zakupy internetowe. Drugi bezwzględnie ważny dla seniora aspekt to ruch, bo siedzenie przed telewizorem przy serialach niszczy zdrowie i powoduje problemy z układem ruchu. Nie powinno się jednak nagle rozpoczynać intensywnego uprawiania sportu (szczególnie, jeśli dotychczas się tego nie robiło), ale należy kontynuować dotychczasową aktywność fizyczną. Ja jestem fanką kijków, więc z nimi chodzę.
Kolejny ważny element w życiu seniorów to odpowiednie odżywianie. U siebie stosuję zasadę, że jem to, na co mam ochotę – organizm podpowiada mi, po które produkty mam sięgać. Tak było przez całe moje życie (nie wiem, czy wszyscy tak mają). Nie przesadzałabym z dietami, ponieważ zbyt szczupłe starsze panie nie wyglądają, moim zdaniem, dobrze. Oczywiście, specjalną dietę trzeba stosować, jeśli wymaga tego sytuacja zdrowotna, na przykład w cukrzycy. Za bardzo istotne uważam interesowanie się światem. Trzeba jednak zachować rozsądek w odbiorze złych informacji, aby nie powodowały one lęków. Bardzo ważna jest również w życiu seniora rodzina; jeśli jej nie ma – wokół powinni być przyjaciele.
Życiowe metamorfozy
Ponieważ zawsze intensywnie pracowałam, dlatego po przejściu na emeryturę szukałam dla siebie zajęcia. Mogłam czytać książki, opiekować się wnukami… Ale synowa podpowiedziała mi, że jest coś takiego jak blog i świetnie bym się w tym sprawdziła, bo kiedyś interesowałam się modą i tę pasję mogłabym połączyć z prowadzeniem bloga. Tak powstał blog „Moda po ludzku” na mojej stronie internetowej balakier-style.pl. Prowadzę go już od kilkunastu lat. Powołałam również do istnienia firmę aktywizacyjną, mam też swój kanał na YouTubie, jestem na Instagramie i przymierzam się nawet do TikToka, ale jakoś mi to na razie nie leży. Może z czasem się do tego przekonam, ponieważ lubię iść do przodu. Poza tym jestem do tego mocno namawiana przez wiele osób.
Zaskoczeniem jest dla mnie, że generalnie nie spotykam się z negatywnymi komentarzami w odniesieniu do tego, co robię. Może to z racji wieku, bo skończyłam już 70 lat?… Kiedy zaczynałam działać w internecie, liczyłam się z tym, że negatywne komentarze mogą się pojawiać, bo w tamtym czasie blogerkami były tylko młode, śliczne dziewczyny. Bałam się, że zostanę zmieszana z błotem, ale okazało się, że jest odwrotnie – pojawiło się zainteresowanie, także ze strony prasy i telewizji. Również książkę „Dojrzała elegancja”, którą napisałam, rynek przyjął bardzo pozytywnie.
To, co robię, dodaje mi ogromnej energii, podobnie jak kontakty z ludźmi – odczuwam to na co dzień. Czuję się, jakbym miała ogromną rodzinę. bo zawsze ktoś się odezwie, zapyta, zatroszczy. Jest to bardzo miłe i motywujące do dalszego działania.
Cieszy mnie, że mogę być inspiracją dla innych. Bardzo namawiam seniorów, aby poszerzali horyzonty: z pomocą internetu, poprzez czytanie książek, realizowanie swoich pasji. Na emeryturze ma się dużo czasu, więc można wszystko to robić – w każdym wieku.