Setki moderatorów mediów społecznościowych w Niemczech, którzy usuwają szkodliwe treści z platform takich jak Facebook i TikTok – wzywa ustawodawców do poprawy warunków pracy, powołując się na trudne cele i problemy ze zdrowiem psychicznym.
Cengiz Haksöz, który pracował jako moderator treści w outsourcingu TELUS International, ma stawić się w środę przed Radą Cyfrową Bundestagu i powiedzieć prawodawcom, że jego praca polegająca na przeglądaniu szkodliwych materiałów sprawiła, że jest „wyczerpany psychicznie i emocjonalnie”.
TELUS International jest znanym dostawcą usług moderacji treści m.in. dla Facebooka.
Firmy zajmujące się mediami społecznościowymi, takie jak Facebook Meta i TikTok firmy Bytedance, współpracują z tysiącami moderatorów treści na całym świecie. Odpowiedzialni są za blokowanie użytkownikom oglądania szkodliwych treści, takich jak pornografia dziecięca i obrazy przedstawiające skrajną przemoc.
Oczekuje się, że Haksöz dostarczy petycję, podpisaną przez ponad 300 moderatorów treści w Niemczech, wzywającą do nowego zestawu ochrony prawnej dla osób z branży, w tym lepszego dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego, zakazu umów o zachowaniu poufności (NDA) oraz lepsze wynagrodzenie i świadczenia.
„Byłem przekonany, że firma ma odpowiednie wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, ale tak nie jest. To bardziej przypomina coaching” – powiedział Haksöz, rozmawiając wyłącznie z Reutersem przed swoim wystąpieniem w Bundestagu.
„To bardzo poważna praca i ma poważne konsekwencje dla pracowników. Ta praca mnie zmieniła” – powiedział. „A ci outsourcingowcy pomagają gigantom technologicznym uciec od ich obowiązków”.
Meta stanęła w obliczu rosnącej presji na warunki pracy moderatorów treści, którzy dbają o bezpieczeństwo swojej platformy. W 2020 roku firma zapłaciła ugodę w wysokości 52 milionów dolarów amerykańskim moderatorom treści cierpiącym na długotrwałe problemy ze zdrowiem psychicznym.
Martha Dark, dyrektor organizacji non-profit Foxglove, która pomogła zorganizować kampanię, powiedziała, że petycja stanowi „wielki krok naprzód” w poprawie warunków pracy moderatorów treści.
„Moderatorzy są czołowymi obrońcami internetu przed toksycznymi treściami” – powiedziała. „To wsparcie jest pilnie potrzebne”.
Meta i TELUS International odmówiły komentarza.
(Reuters)