Najważniejszą potrzebą polskich pacjentek z rakiem endometrium wciąż pozostaje dostęp do informacji na temat tego nowotworu oraz do kompleksowej, interdyscyplinarnej opieki podczas procesu leczenia.
Każda pacjentka onkologiczna powinna być objęta opieką interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. W Polsce powinny istnieć ośrodki kompleksowej opieki ginekologicznej, gdzie pacjentka miałaby możliwość konsultacji nie tylko z chirurgiem i onkologiem, ale również z psychoonkologiem oraz rehabilitantem. Taki zespół wyjaśniałby pacjentce naturę choroby, etapy leczenia oraz czekające ją wyzwania.
Dodatkowo, pacjentka otrzymywałaby informacje, co sama może zrobić dla swojego zdrowia – co, jak pokazuje nasze doświadczenie, często stanowi nowość i zaskoczenie dla kobiet. Istnieje wiele obszarów, o które pacjentka powinna zadbać samodzielnie, takich jak kontrola masy ciała (szczególnie ważna w nowotworach hormonozależnych), regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta oraz wykonywanie zaleconych badań.
Obszary wymagające poprawy
Pacjentki z rakiem endometrium, które są w kontakcie z naszą Fundacją, wskazują na brak wystarczających informacji na temat tego nowotworu w Polsce. Z tego powodu często czują się zagubione i opuszczone.
Szczególnie brak wsparcia jest odczuwalny po zakończeniu leczenia chirurgicznego – zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, które nie oferują kompleksowej opieki. W takich przypadkach pacjentki muszą samodzielnie szukać informacji na temat dalszego postępowania – czy powinny kontynuować leczenie, jak ma wyglądać dalsza opieka po zabiegu, itd. Często mają również błędne w mojej ocenie przekonanie, że operacja kończy cały proces leczenia i wystarczy jedynie kontrolować stan zdrowia na wizytach okresowych.
Brak dostępu do rzetelnej wiedzy widać również w podstawowych pytaniach, jakie zadają pacjentki już po zakończeniu terapii. A ta wiedza jest kluczowa, ponieważ pozwala pacjentkom aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia, co z kolei zwiększa szanse na osiągnięcie najlepszych, długoterminowych wyników.
Leczenie farmakologiczne w Polsce jest już zgodne z nowoczesnymi standardami, co pacjentki zauważają i co nas cieszy. Jednocześnie kobiety sygnalizują, że brakuje im odpowiedniego wsparcia terapeutycznego od pierwszej linii leczenia, na co można liczyć w innych krajach Europy i świata.