Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że przeznaczy 1,23 miliarda euro na inicjatywy w zakresie zdrowia psychicznego w Unii Europejskiej i uczyni zdrowie psychiczne filarem polityki zdrowotnej.
„Dzisiejszy dzień wyznacza nowy początek kompleksowego, zorientowanego na zapobieganie i wielostronnego podejścia do zdrowia psychicznego na szczeblu UE” – powiedziała w oświadczeniu Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.
„Musimy przełamać stygmatyzację i dyskryminację, aby potrzebujący mogli otrzymać wsparcie, którego potrzebują. Obecnie nie jest dobrze, a naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby każdy proszący o pomoc miał do niej dostęp”.
Komisja stwierdziła, że problemy ze zdrowiem psychicznym dotknęły już około 84 milionów ludzi przed pandemią COVID-19, a ich koszt ekonomiczny wynosił około 600 miliardów euro rocznie, czyli 4% PKB UE.
Sytuacja pogorszyła się od czasu pandemii, wojny w Ukrainie, lękiem przed zmianami klimatycznymi i rosnącymi kosztami życia w związku z gwałtownie rosnącą inflacją.
Na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Margaritis Schinas nazwał to „cichą epidemią” i powiedział, że temat ten jest ostatnim elementem „układanki” Europejskiej Unii Zdrowia.
Działania UE skupią się na odpowiedniej i skutecznej profilaktyce, dostępie do wysokiej jakości i przystępnej cenowo opieki zdrowotnej i leczenia w zakresie zdrowia psychicznego oraz reintegracji ze społeczeństwem po wyzdrowieniu.
Wśród swoich inicjatyw UE zwiększy ochronę dzieci, w tym przed wpływem mediów społecznościowych, będzie prowadzić kampanie na rzecz zdrowia psychicznego w miejscu pracy, zainicjuje europejską inicjatywę dotyczącą zapobiegania depresji i samobójstwom w Europie, stworzy europejski kodeks zdrowia psychicznego oraz zapewni ukierunkowane wsparcie osób starszych, migrantów i uchodźców.
(Reuters)