GSK poinformowała w poniedziałek, że nowy preparat leku do zapobiegania i leczenia wirusa HIV mógłby być potencjalnie podawany co najmniej co cztery miesiące, co stanowi poprawę w porównaniu z poprzednim wymogiem dawkowania co dwa miesiące.
Dane dotyczące ultradługo działającego kabotegrawiru zostały zaprezentowane na Konferencji na temat retrowirusów i infekcji oportunistycznych przez jednostkę GSK zajmującą się HIV, ViiV Healthcare, która planuje przeprowadzić badania kliniczne na dużą skalę jeszcze w tym roku.
Lek znajduje się wśród kilkunastu znaczących premier produktowych, jakie GSK przewiduje w nadchodzących latach. W związku z serią zbliżających się wygaśnięć patentów i postępowań sądowych, firma skupiła się na leczeniu HIV na długo działających terapiach i terapiach zapobiegawczych.
„Ta nowa formuła kabotegrawiru o wyższym stężeniu i co najmniej dwukrotnie dłuższym okresie półtrwania stawia nas na drodze do dostarczania dawek co cztery miesiące w leczeniu HIV i PrEP (profilaktyka przedekspozycyjna)” – powiedziała Kimberly Smith, dyrektor ds. badań i Rozwoju w ViiV.
GSK w 2026r. zamierza również wprowadzić na rynek pierwszy ultradługo działający lek zapobiegający zakażeniu wirusem HIV, a następnie w 2027 r. ultradługo działający lek leczący HIV.
Pfizer i Shionogi posiadają mniejszościowe udziały w spółce ViiV Healthcare firmy GSK. Wysoka sprzedaż leków na HIV, wirusa wywołującego AIDS, była motorem wzrostu GSK w zeszłym roku, generując około 21% całkowitych przychodów.
(Reuters)