Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które powinien wykonywać każdy, niezależnie od wieku, przynajmniej raz w roku.
Dlaczego morfologia jest tak istotna? Bo pomaga szybko ocenić nasz stan zdrowia, a także wykryć wiele chorób. Niestety, mimo tego że badanie to jest refundowane przez NFZ i mało kłopotliwe, nadal zapomina o nim wielu Polaków. A to może być brzemienne w skutkach.
Jak wygląda morfologia krwi? To badanie laboratoryjne krwi, które polega na ilościowej i jakościowej ocenie występujących w niej elementów morfotycznych, a więc czerwonych krwinek (erytrocytów), białych krwinek (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów). Wymaga pobrania niewielkiej ilości krwi, a wyniki dostępne są najczęściej już po kilku godzinach.
Morfologia krwi pozwala wykryć wiele chorób, w tym nowotwory hematologiczne, a także nienowotworowe choroby krwi i szpiku kostnego, jak zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość czy małopłytkowość. Niezależnie od tego, jak się czujemy i czy nam coś dolega czy nie, a także niezależnie od płci i wieku, morfologia krwi zalecana jest przez lekarzy raz do roku. Powinien ją więc wykonywać regularnie każdy z nas, bez żadnych wymówek.
Tymczasem Narodowy Test Zdrowia Polaków 2021 serwisu Medonet.pl – największe badanie zdrowia w polskim internecie – pokazuje, że w przeciągu ostatniego roku morfologię krwi wykonało zaledwie 53 proc. Polaków (o 3 pkt. proc. mniej niż w roku 2020), podczas gdy zgodnie z zaleceniami ekspertów powinien każdy. Odsetek osób, które wykonały badanie rośnie wraz z wiekiem, wykształceniem i miejscem zamieszkania (mieszkańcy miast wykonują je znacznie częściej niż mieszkańcy wsi), mimo to w żadnej z grup nie przekracza 65 proc. Oznacza to, że w kwestii profilaktyki zdrowotnej polegamy na wydawałoby się najprostszych kwestiach.
Oczywiście, w minionym roku na niższy odsetek osób, które wykonały morfologię krwi, niewątpliwie wpływ miała pandemia – 12 proc. osób spośród tych, które nie wykonały badania, obawiało się pójścia do placówki z powodu pandemii COVID-19 – wskazuje NTZP2021. Jednak aż 76 proc. Polaków, którzy nie poszli na badanie w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, twierdzi że… nie miało potrzeby wykonania badań!
Niestety pomimo pandemii COVID-19, którą wywołał koronawirus SARS-CoV-2, inne choroby nie zniknęły. Dlatego każdy, kto nie dotarł na morfologię krwi w ostatnim roku, powinien zrobić to jak najszybciej. Bowiem to proste, szybkie i refundowane przez NFZ badanie może uratować życie.