Około 42% kobiet w Polsce karmi piersią swoje dzieci do 6. miesiąca życia. Mleko matki jest bowiem najcenniejszym pokarmem, jaki noworodek i niemowlę mogą otrzymać. Karmienie piersią nie pozostaje jednak bez wpływu na organizm kobiety i jest jednym z głównych hormonalnych czynników związanych z suchością pochwy.
Karmienie piersią powoduje wzrost poziomu prolaktyny w organizmie kobiety – hormonu odpowiedzialnego za pojawienie się i wytwarzanie pokarmu po porodzie. Jest to drugi najbardziej znaczący – po wywołanym ciążą niedoborze estrogenów w śluzówce pochwy – czynnik hormonalny związany z wystąpieniem suchości pochwy po porodzie. Znaczenie ma również stan dróg rodnych, które zawsze w wyniku porodu zostają uszkodzone w sposób mechaniczny. Czwartym czynnikiem, który ma związek z suchością pochwy podczas karmienia naturalnego, jest przebieg okresu poporodowego. Związane jest to z tempem gojenia się tkanek pochwy i krocza, ale też i z tym, jak okres ten przeżywa kobieta. Znajduje się ona w nowej dla siebie sytuacji, odczuwa stres, zmęczenie, mniej się rusza i może wystąpić mniejsze nawodnienie tkanek. Wymienione elementy działają ogólnoustrojowo, ale również i miejscowo.
Nie bagatelizujmy suchości pochwy podczas karmienia!
Suchość pochwy, która pojawia się po porodzie i podczas karmienia, występuje zarówno u kobiet, które rodziły drogami naturalnymi, jak i tych, które rodziły poprzez cesarskie cięcie. Panie często bagatelizują ten stan, między innymi z powodu uwarunkowań kulturowych i obyczajowych. Karmiące matki niejednokrotnie słyszą, że trzeba przyzwyczaić się, iż podczas karmienia występuje dyskomfort, a czasem nawet i ból spowodowany niedostatecznym nawilżeniem śluzówki pochwy. Tymczasem suchości pochwy nie wolno lekceważyć, bo sama z siebie nie mija. Może utrudnić współżycie seksualne, które kobieta podejmie po zakończeniu połogu, a nawet stać się przyczyną infekcji dróg rodnych i moczowych. Sucha pochwa nie ma bowiem prawidłowej ochrony przed zakażeniami.
Jak nawilżyć pochwę przy karmieniu piersią?
W niektórych przypadkach przy suchości pochwy może być konieczne miejscowe podanie estrogenów – w małej dawce i krótkoterminowo, aby pobudzić pochwę do działania. Ponieważ jednak podawanie estrogenów przy karmieniu jest przeciwwskazane i nie wszystkie kobiety wyrażą zgodę na zastosowanie nawet jedynie bodźcowo terapii hormonalnej, zastosować należy w pierwszej kolejności preparaty miejscowe, oparte na drobnocząsteczkowym kwasie hialuronowym. Są ta preparaty o wysokim profilu bezpieczeństwa stosowania. I skuteczne, ponieważ molekuły drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego mają znakomitą zdolność do wiązania cząsteczek wody. Kiedy zostaną miejscowo zaaplikowane do pochwy, znacząco wzrasta nawilżenie tego obszaru. Warto więc, aby kobiety stosowały preparaty z tym składnikiem, jednak zawsze należy najpierw skonsultować to z ginekologiem.
Bardzo ważne w likwidowaniu suchości pochwy jest również utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Kobieta karmiąca piersią powinna codziennie wypijać 2,5-3 litry płynów – najkorzystniej działają czysta woda oraz herbata z mlekiem (tak zwana bawarka). Ważne, aby woda nie była wysokozmineralizowana, natomiast napoje nie powinny działać moczopędnie.
Kwas hialuronowy – kiedy żel, a kiedy globulki?
Preparaty z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, które będą działać wspomagająco w leczeniu suchości pochwy u kobiet karmiących, dostępne są w różnych postaciach. Po globulki kobieta powinna sięgnąć, gdy odczuwa dyskomfort pochodzący z pochwy, czyli z wnętrza ciała, Natomiast po żel – gdy dolegliwości odczuwa ze sromu. Żel i globulki mogą być stosowane jednocześnie, ponieważ objawy związane z suchością dotykają zarówno pochwę, jak i srom.
Najbezpieczniej, aby kobieta zaczęła stosować preparaty z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym przeciw suchości pochwy po odbyciu pierwszej wizyty poporodowej u ginekologa. Ma to miejsce w szóstym tygodniu po porodzie. Jest to bardzo ważne, gdyż wtedy lekarz ocenia stopień zagojenia dróg rodnych i konieczność stosowania preparatów miejscowych wspomagających leczenie suchości pochwy u karmiącej kobiety. W trakcie tego badania można bowiem bardzo wyraźnie zauważyć skutki niedoboru estrogenów w obrazie pochwy. Zawsze jednak do sytuacji trzeba podejść indywidualnie, ponieważ w różnym czasie u różnych kobiet dochodzi do zagojenia dróg rodnych po porodzie.