Nowe badanie opublikowane przez „The Lancet” pokazuje, że w 2022 r. ponad 1 miliard ludzi na świecie cierpiało na otyłość.
Od 1990 r. na całym świecie wskaźnik otyłości wśród dorosłych wzrósł ponad dwukrotnie, a wśród dzieci i młodzieży (w wieku od 5 do 19 lat) wzrósł czterokrotnie. Dane pokazują również, że w 2022 r. 43% dorosłych miało nadwagę.
Badanie dowodzą również, że chociaż wskaźniki niedożywienia spadły, w wielu miejscach, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej, nadal stanowi to wyzwanie dla zdrowia publicznego.
Kraje o najwyższym łącznym wskaźniku niedowagi i otyłości w 2022 r. to kraje wyspiarskie na Pacyfiku i Karaibach oraz Bliski Wschód i Afryka Północna.
Niedożywienie jest przyczyną połowy zgonów dzieci poniżej 5. roku życia, a otyłość może być przyczyną chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca i niektóre nowotwory.
„To badanie podkreśla znaczenie zapobiegania otyłości i leczenia otyłości od najmłodszych lat do dorosłości poprzez dietę, aktywność fizyczną i odpowiednią opiekę, w razie potrzeby” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. „Powrót na drogę prowadzącą do osiągnięcia globalnych celów w zakresie ograniczenia otyłości będzie wymagał pracy rządów i społeczności, wspartych polityką opartą na dowodach WHO i krajowych agencji zdrowia publicznego. Co ważne, wymaga również współpracy sektora prywatnego, który musi ponosić odpowiedzialność za wpływ swoich produktów na zdrowie”.
Otyłość jest złożoną chorobą przewlekłą. Przyczyny są dobrze poznane, podobnie jak interwencje potrzebne do powstrzymania kryzysu. Nie są one jednak realizowane. Podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia w 2022 r. państwa członkowskie przyjęły plan mający na celu powstrzymanie otyłości, który wspiera działania na szczeblu krajowym do 2030 r. Obecnie 31 rządów wyznacza drogę do ograniczenia epidemii otyłości poprzez wdrożenie tego planu.
Podstawowe interwencje to:
- działania wspierające zdrowe praktyki od 1. dnia życia, w tym promocję, ochronę i wsparcie karmienia piersią;
- przepisy dotyczące szkodliwego marketingu żywności i napojów kierowanego do dzieci;
- polityki żywnościowe i żywieniowe w szkołach, w tym inicjatywy regulujące sprzedaż produktów o dużej zawartości tłuszczów, cukrów i soli w pobliżu szkół;
- polityka fiskalna i cenowa promująca zdrową dietę;
- zasady oznaczania wartości odżywczej;
- publiczne kampanie edukacyjne i uświadamiające na temat zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych;
- standardy aktywności fizycznej w szkołach;
- włączenie usług zapobiegania otyłości i zarządzania nią do podstawowej opieki zdrowotnej.
„Wdrażanie polityk mających na celu zapewnienie wszystkim niedrogiego dostępu do zdrowej diety i tworzenie środowiska promującego aktywność fizyczną i ogólnie zdrowy tryb życia dla wszystkich wiąże się z poważnymi wyzwaniami” – stwierdził dr Francesco Branca, dyrektor Departamentu Odżywiania i Bezpieczeństwa Żywności WHO oraz jeden z współautorów badania. „Kraje powinny także dopilnować, aby systemy opieki zdrowotnej włączyły profilaktykę otyłości i zarządzanie nią do podstawowego pakietu usług”.
Rozwiązanie problemu niedożywienia wymaga wielosektorowych działań w rolnictwie, ochronie socjalnej i zdrowiu, aby zmniejszyć brak bezpieczeństwa żywnościowego, poprawić dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych oraz zapewnić powszechny dostęp do niezbędnych interwencji w zakresie żywienia.
(WHO)