Zespół badawczy oszacował, że w latach 2020-2050 nowotwory będą kosztować światową gospodarkę 25,2 biliona dolarów, co odpowiada rocznemu podatkowi w wysokości 0,55% od globalnego produktu krajowego brutto (PKB) w tym okresie i jest wyższe niż PKB Chin w 2020 r.
Badanie modelowania analitycznego, w którym wykorzystano model makroekonomiczny w celu oszacowania globalnych kosztów ekonomicznych 29 rodzajów raka dla 204 krajów, jest pierwszym badaniem uwzględniającym utratę produktywności wśród osób o różnym poziomie wykształcenia i doświadczenia. Wnioski wypełniają kilka luk w dotychczasowej wiedzy w tym temacie.
Koszty zdrowotne i ekonomiczne nowotworów rozkładały się nierównomiernie w zależności od rodzaju raka, kraju i regionu. Inwestycje w łagodzenie skutków raka, takie jak badania nad rakiem i rozwój, analiza opłacalności interwencji i strategie profilaktyki raka, mogą przynieść znaczne korzyści ekonomiczne. Wyniki zostały opublikowane przez dr Simiao Chena, z Heidelberg Institute of Global Health w Heidelbergu w Niemczech, dr Chen Wanga z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych i Peking Union Medical College w Pekinie oraz współpracowników w dniu 23 lutego 2023 r.
Nowotwory są główną przyczyną zgonów na całym świecie, powodując 10,0 milionów zgonów w 2019 r. Częstość występowania nowotworów i związana z nimi śmiertelność wzrastają na całym świecie. Obciążenia zdrowotne związane z nowotworami rozkładają się nierównomiernie w poszczególnych krajach, przy czym kraje o wysokich dochodach borykają się z większym obciążeniem na populację pod względem lat życia skorygowanych niepełnosprawnością niż kraje o niskich i średnich dochodach (LMIC). Nowotwory wywierają znaczny wpływ na gospodarkę poprzez zmniejszoną produktywność, bezrobocie, utratę siły roboczej i redukcje inwestycji kapitałowych. W związku z tym inwestycje w badania przesiewowe, diagnostykę i leczenie raka mogą przynieść znaczne korzyści zdrowotne i ekonomiczne, zwłaszcza w krajach LMIC, które mają niższy poziom przeżywalności raka w porównaniu z krajami o wysokich dochodach.
W kilku wcześniejszych badaniach oceniano koszty ekonomiczne raka dla pojedynczego lub ograniczonego zestawu krajów lub typów raka. W dwóch badaniach oszacowano i prognozowano makroekonomiczny koszt wszystkich nowotworów; jednak badania te mają 10 lub więcej lat, w związku z czym szacunki powinny zostać zaktualizowane. Co więcej, większość wcześniejszych podejść nie uwzględniała dynamiki zmian chorobowości i śmiertelności w populacji oraz implikacji kosztów leczenia dla oszczędności (a tym samym akumulacji kapitału).
Najnowszy model analityczny, uwzględniał ekonomiczne sprzężenie zwrotne w ocenie wyników zdrowotnych związanych z siłą roboczą i inwestycjami. Zastosowano model makroekonomiczny, aby wyjaśnić związek śmiertelności i zachorowalności związanej z rakiem z podażą siły roboczej, różnicami w wykształceniu, doświadczeniu i uczestnictwie w rynku pracy osób dotkniętych rakiem oraz zmianą leczenia raka wydatki z oszczędności i inwestycji. Dane zostały zebrane 25 kwietnia 2022 r.
Autorzy stwierdzili, że szacunkowy globalny koszt ekonomiczny nowotworów w latach 2020-2050 jest znaczny, 25,2 biliona dolarów (przy stałych cenach z 2017 roku), co odpowiada rocznemu podatkowi w wysokości 0,55% światowego PKB. Pięć nowotworów o najwyższych kosztach ekonomicznych to rak tchawicy, oskrzeli i płuc (15,4%), rak okrężnicy i odbytnicy (10,9%), rak piersi (7,7%), rak wątroby (6,5%) i białaczka (6,3%). Chiny i Stany Zjednoczone ponoszą największe koszty ekonomiczne nowotworów w wartościach bezwzględnych, stanowiąc odpowiednio 24,1% i 20,8% całkowitego globalnego obciążenia. Chociaż 75,1% zgonów z powodu raka ma miejsce w krajach LMIC, ich udział w kosztach ekonomicznych raka jest niższy i wynosi 49,5%. Względny udział kosztów leczenia w całkowitych kosztach ekonomicznych nowotworów jest większy w krajach o wysokich dochodach niż w krajach o niskich dochodach.
Autorzy zauważyli, że koszty ekonomiczne i zdrowotne związane z rakiem rozkładają się nierównomiernie między typami nowotworów i krajami. Kraje o wysokich dochodach ponoszą najwyższe koszty makroekonomiczne. Jednak LMIC ponoszą przeważającą liczbę ofiar ludzkich, co podkreśla potrzebę ulepszeń na wielu frontach, w tym wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej i polityki zdrowia publicznego np. w celu ograniczenia używania tytoniu. W przeciwnym razie, wraz z rozwojem LMIC, koszty ekonomiczne będą towarzyszyć kosztom ludzkim, które już ponoszą. Badanie podkreśla potrzebę inwestowania w globalne wysiłki na rzecz ograniczenia obciążenia rakiem.
W towarzyszącym artykule redakcyjnym dr Gilberto Lopes z Sylvester Comprehensive Cancer Center na University of Miami w Miami, Floryda, USA, napisał, że autorzy badania przedstawiają aktualne oszacowanie globalnych kosztów ekonomicznych raka. Istnieje jednak potrzeba zastosowania wszystkiego, co już wiemy, aby rozwiązać ten problem, jeśli chcemy zmniejszyć rosnące koszty ekonomiczne związane z rakiem. Nadszedł czas na wdrożenie działań, które obejmowałyby stworzenie i rozwój infrastruktury powszechnej opieki zdrowotnej z dobrze wyszkolonym kapitałem ludzkim, stworzenie i wdrożenie krajowych planów zwalczania nowotworów, w tym utworzenie i doskonalenie rejestrów nowotworów i repozytoriów danych o czynnikach ryzyka nowotworów i wynikach leczenia, ograniczenie palenia tytoniu, szczepienia przeciwko najczęstszym wirusom powodującym raka, w tym wirusowi brodawczaka ludzkiego i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a także promowanie zdrowej diety, ćwiczeń fizycznych i kontroli otyłości. Ponadto potrzebne są oparte na dowodach badania przesiewowe, diagnostyka i leczenie powszechnych nowotworów oraz tworzenie referencyjnych ośrodków onkologicznych, dostęp do podstawowych leków przeciwnowotworowych oraz dostęp do opieki paliatywnej, zwłaszcza kontroli bólu.
Badania te otrzymały dofinansowanie z National Institute on Aging, National Institutes of Health Award. Był również wspierany przez fundusze z Chińskiej Akademii Inżynierii, Chińskiej Akademii Nauk Medycznych i Peking Union Medical College, Horizon Europe oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów.
(ESMO)