W tym roku Europejski Tydzień Szczepień obchodzony między 23 a 29 kwietnia, przypomina nam o znaczeniu rutynowych szczepień oraz o tym, dlaczego musimy nadrobić wszelkie pominięte lub przełożone szczepionki i dawki przypominające.
Dostępnych jest kilka rutynowych szczepionek dla wszystkich grup wiekowych – małych dzieci, nastolatków, dorosłych i osób starszych – które chronią nas przed niebezpiecznymi chorobami, takimi jak np. odra, różyczka, zapalenie wątroby czy zapalenie opon mózgowych. Zakłócenia w opiece zdrowotnej i naszym życiu osobistym spowodowane przez COVID-19 doprowadziły do poważnych opóźnień w otrzymywaniu rutynowych szczepionek, powodując poważne konsekwencje w naszych społecznościach w całej Unii Europejskiej (UE).
Weźmy przykład odry. Dwie dekady temu ten wirus był głównym zabójcą dzieci. Odra jest sześć razy bardziej zakaźna niż grypa, a u jednej na pięć osób może rozwinąć się ciężka choroba lub powikłania. W latach 2000-2018 liczba zgonów z powodu odry spadła o trzy czwarte (73%) na całym świecie, a szczepionki zapobiegły szacunkowo 23,2 milionom zgonów w tym okresie.
Pomimo oczywistych korzyści płynących z ochrony przed odrą i innymi chorobami wieku dziecięcego, od początku pandemii COVID-19 ponad 1,2 miliona dzieci w Europejskim Regionie WHO nie otrzymało szczepionki chroniącej je przed odrą, świnką i różyczką. Co więcej, niedawno opublikowany raport UNICEF pokazuje, że 67 milionów dzieci na całym świecie „ominęło jedno lub więcej szczepień w ciągu trzech lat z powodu zakłóceń w usługach spowodowanych napiętymi systemami opieki zdrowotnej i przekierowaniem ograniczonych zasobów, konfliktami oraz zmniejszonym zaufaniem do szczepień”.
Europejski Tydzień Szczepień powinien być wezwaniem do działania dla każdego obywatela Europy. Nie możemy pozostać bierni wobec zagrożeń takich jak odra, polio, błonica czy tężec. Nie wolno nam zaniedbywać szczepień przeciwko różyczce. Nieszczepione kobiety w ciąży, które zachorowały na różyczkę, są w grupie wysokiego ryzyka poronienia lub zespołu różyczki wrodzonej u swoich dzieci.
Nie możemy pozostawać w tyle w szczepieniu nastolatków i dzieci w wieku 9-14 lat przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Zakażenie tym wirusem u chłopców i dziewcząt może prowadzić do niektórych nowotworów w późniejszym życiu, gdy są już dorosłymi kobietami i mężczyznami.
Wreszcie, musimy chronić osoby starsze. Są narażeni na wysokie ryzyko hospitalizacji lub śmierci, gdy złapią wirusa. Terminowe szczepienie jest więc kluczowe.
Szczepionki były stosowane przez miliony ludzi przez dziesięciolecia. UE ma bardzo surowe przepisy dotyczące wydawania zezwoleń na szczepionki, aby chronić Ciebie i Twoją rodzinę. Gdy szczepionki są już w użyciu, w Europejskiej Agencji Leków stale monitorujemy ich bezpieczeństwo, aby wszelkie działania niepożądane mogły być szybko wykrywane, badane i zarządzane.
Zrozumienie, jak działają szczepionki, może uratować życie Twoje lub kogoś, kogo kochasz. Zachęcam Cię, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, do rozpoczęcia rozmowy z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką na temat szczepień ochronnych. Sprawdź kalendarz szczepień dla swojej grupy wiekowej, ale także dla swoich rodziców i dzieci. Zapisz swoje pytania i przedyskutuj je z pracownikami służby zdrowia; będą w stanie udzielić ci wskazówek, których potrzebujesz.
Wreszcie, biorąc pod uwagę bezprecedensową ilość dezinformacji, którą obserwujemy, upewnij się, że czerpiesz fakty z wiarygodnych, opartych na nauce źródeł. Wyniki wyszukiwania w Internecie nie zawsze są poprawne, a przypadkowe opinie zalewające platformy mediów społecznościowych nie zawsze mają na celu Twoje dobro i nie powinny być łatwo oznaczane jako dane naukowe. Europejski Portal Informacji o Szczepieniach (EVIP) to przydatne i sprawdzone źródło zawierające treści we wszystkich językach UE, które może pomóc w uzyskaniu informacji na temat szczepionek i harmonogramów szczepień w Europie. Jeśli chcesz uzyskać rzetelne informacje, jest to doskonały punkt wyjścia.
Emer Cook, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji ds. Leków