Kerala na południu Indii zamknęła w tym tygodniu niektóre szkoły i biura, ponieważ urzędnicy starali się powstrzymać rozprzestrzenianie się śmiertelnego wirusa Nipah, który zabił dwie osoby w czwartej epidemii od 2018 r.
Czym jest wirus Nipah i skąd pochodzi?
Wirus Nipah został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1998 r. podczas wybuchu epidemii wśród hodowców trzody chlewnej w Malezji i Singapurze.
Może zarazić ludzi bezpośrednio poprzez kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych nietoperzy i świń, przy czym istnieją udokumentowane przypadki przenoszenia się między ludźmi.
Naukowcy podejrzewają, że Nipah występuje od tysiącleci i obawiają się, że z nietoperzy wyłoni się zmutowany, wysoce zaraźliwy szczep.
Jakie są objawy i leczenie?
Nie ma szczepionek zapobiegających lub leczących infekcję, której śmiertelność wynosi około 70%. Typowym leczeniem jest zapewnienie opieki wspomagającej.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) u zakażonych osób początkowo pojawiają się objawy obejmujące gorączkę, niewydolność oddechową, bóle głowy i wymioty. W ciężkich przypadkach może również wystąpić zapalenie mózgu i drgawki, prowadzące do śpiączki.
Wirus znajduje się na liście badawczo-rozwojowej WHO patogenów o potencjale epidemicznym.
Gdzie były wcześniejsze wybuchy?
Wybuch epidemii w 1998 r. w Malezji i Singapurze spowodował śmierć ponad 100 osób, a zainfekował prawie 300. Od tego czasu rozprzestrzenił się na tysiące kilometrów, zabijając od 72% do 86% zakażonych.
Z danych WHO wynika, że w latach 1998–2015 zgłoszono ponad 600 przypadków zakażeń u ludzi. W wyniku wybuchu epidemii w Indiach w 2001 r. i dwóch kolejnych w Bangladeszu zginęło 62 z 91 zarażonych osób.
W 2018 r. epidemia w Kerali pochłonęła życie 21 osób, a kolejne ogniska wystąpiły w latach 2019 i 2021.
Z majowego dochodzenia Reutersa wynika, że niektóre części Kerali należą do najbardziej narażonych na globalne ryzyko wybuchu epidemii wirusów nietoperzy.
(Reuters)