Grupa pacjentek z rakiem trzonu macicy jest w naszym kraju dość rozproszona, co stanowi duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.
Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej podjęła działanie na rzecz integracji tego środowiska. Stworzyliśmy grupę na Facebooku, w której budujemy społeczność, łączymy pacjentki i uzyskujemy od nich wiedzę na temat ich potrzeb i tego, jak wygląda obecnie ich sytuacja. Docieramy także do osób wspierających, ponieważ odgrywają one istotną rolę w procesie leczenia i w przebiegu tej choroby.
Wiemy, że chore z rakiem trzonu macicy borykają się z głównie z problemami organizacyjnymi, nie wiedzą, która placówka może zająć się nimi kompleksowo, trafiają często do placówek przypadkowych, które posiadają ograniczone doświadczenie. Pacjentki mają też mało informacji, jak postępować po leczeniu chirurgicznym.
Moim zdaniem powinny być stworzone rekomendowane ośrodki ginekologiczne dedykowane kompleksowej opiece nad chorymi z nowotworami ginekologicznymi. W ten sposób będziemy mogli wykorzystać potencjał nowych opcji terapeutycznych. Fundacja OnkoCafe jest w trakcie rozmów z Ministerstwem Zdrowia odnośnie objęcia refundacją jednego z nowych leków – jak wskazują wyniki badań i analiza, jest on w Polsce potrzebny i niesie korzyści dla chorych.
Aktualnych wytycznych do leczenia raka endometrium chore mogą poszukiwać w Polskim Towarzystwie Ginekologii Onkologicznej i w organizacjach pacjenckich, które zajmują się wspieraniem chorych z nowotworami.