Miniony rok był pod wieloma względami wyjątkowy dla nas, pacjentów onkologicznych.
Po pierwsze, do refundacji trafiła rekordowa liczba nowoczesnych terapii, a wiele programów lekowych uległo zmianie z korzyścią dla pacjentów. Ruszył też, tak bardzo potrzebny, program szczepień profilaktycznych przeciwko HPV. Po drugie, toczyło się też wiele dyskusji na temat zmian w systemie ochrony zdrowia, które miejmy nadzieję, w tym roku choć w części zaowocują.
Jednak nie będziemy mogli korzystać w pełni z tych osiągnięć, jeżeli nie pochylimy się również nad niefarmakologicznymi składowymi procesu leczenia – prehabilitacją, oncofertility czy wsparciem socjalnym. Do tego konieczna jest współpraca między ekspertami z różnych dziedzin medycyny, ekspertami ochrony zdrowia jak i między różnymi resortami, a przede wszystkim Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jako Fundacja PKPO będziemy na pewno brać udział w pracach nad zmianami w tych obszarach.
Mamy koordynatorów onkologicznych, którzy są zarówno wsparciem dla lekarzy jak i pacjentów w poruszaniu się na ścieżce pacjenta i organizowaniu opieki nad nim. Niestety, ich działania w żaden sposób nie łączą się z działaniami koordynatorów w innych obszarach takich jak np. POZ. Stawia to bardzo często pacjentów, którzy obok choroby onkologicznej mają zwykle choroby współistniejące, w bardzo trudnej sytuacji terapeutycznej. Uważamy, że konieczne jest takie przemodelowanie systemu, by koordynatorzy z różnych specjalizacji mogli ze sobą bez przeszkód współpracować.
Ten rok będzie też rokiem dyskusji o skutecznej profilaktyce i edukacji. Działania w tych obszarach to nie sprint a maraton – trzeba się do nich dobrze przygotować, by przyszłe pokolenia wychowywać w zdrowiu i dla zdrowia. Pierwszym sprawdzianem będzie to, czy uda nam się zachęcić do programu szczepień przeciwko HPV oraz czy uda się wprowadzić testy genetyczne do programu badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy oraz testy FIT w kierunku raka jelita grubego. Na pewno też toczyć się będzie ożywiona dyskusja na temat wprowadzenia do programu nauczania „godziny dla zdrowia”, o której dyskutujemy już od kilku lat.
Fundacja PKPO w tym roku mówi: „PrzeŻYJMY to jeszcze raz”. Choroba onkologiczna w wielu przypadkach staje się chorobą przewlekłą. Rośnie też liczba pacjentów multionkologicznych. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nowoczesne terapie sprawiają, że pacjenci onkologiczni żyją coraz dłużej, ale jednocześnie ponoszą koszty wcześniejszego leczenia. To generuje kolejne problemy – by ich skutecznie leczyć, co jest już możliwe, bo w wielu przypadkach mamy odpowiednie terapie, konieczne są zmiany np. w programach lekowych czy wycenach świadczeń.
Mówiąc „PrzeŻYJMY to jeszcze raz” chcemy pokazać światu, że choć choroba na początku może sprawić, że świat rozsypuje się na kawałki, to potem jest już łatwiej. Sprawmy, by proces chorowania i zdrowienia przestał być walką, a stał się doświadczeniem, które z perspektywy czasu buduje nas na nowo, otwiera nowe perspektywy. Zapraszamy wszystkich do dzielenia się doświadczeniami związanymi z chorobą – zarówno łamy Głosu Pacjenta Onkologicznego jak nasza strona internetowa oraz social media są do waszej dyspozycji.