Nie stosujemy leków przepisanych komu innemu – każdy ma inne schorzenia i stosuje do ich leczenia inne leki. Dołożenie na własną rękę leku spoza listy może doprowadzić do wystąpienia poważnych skutków niepożądanych.
Na rynku dostępne są zarówno leki, jak i suplementy diety. Do suplementacji wskazana jest przede wszystkim witamina D. Za każdym razem przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety zalecałbym kontakt z lekarzem, gdyż suplementacja powinna być właściwie dobrana do potrzeb pacjenta. Jeśli zaś chodzi o leki, to pamiętajmy, że stosujemy tylko i wyłącznie te przepisane lub wskazane przez lekarza konkretnej osobie. A nabywamy je w aptece.
Seniorze, pytaj, gdy nie wiesz!
Obecnie poszerzony został dostęp do leków bezpłatnych dla pacjentów powyżej 65. roku życia. Pacjenci bywają jednak nieraz zagubieni, nie rozumiejąc zasad refundacji. Skutek? Krążą między lekarzem a farmaceutą. Należy pamiętać, że lekarz ordynuje lek w oparciu o wskazania dla konkretnego chorego i w odniesieniu do jego sytuacji zdrowotnej – i dopiero wtedy można ustalić, jaka refundacja jest zasadna. Zawsze warto dopytywać lekarza o możliwość dostania leku bezpłatnego czy z niższą odpłatnością, bo czynnik ekonomiczny ma znaczenie, zwłaszcza podczas terapii długoterminowej.
Nie należy gromadzić leków na zapas – muszą one być odpowiednio przechowywane, mają określony termin ważności, a może się też okazać, że sytuacja zdrowotna seniora ulegnie zmianie i w związku z tym lekarz zmieni lek na inny. Około 3-4 miesiące to optymalny zapas.
Sądzę, że dużym problemem dla pacjentów jest przyjmowanie wielu leków jednocześnie. Chorzy nie zawsze wiedzą, jak konkretne produkty stosować. Wtedy zawsze warto poprosić o pomoc farmaceutę. Leki mogą być bowiem stosowane zarówno przed, w trakcie jak i po posiłku. Pora przyjmowania leków ma bardzo duże znaczenie dla ich działania. Popijamy leki czystą wodą a nie herbatą, kawą czy sokami (zwłaszcza dotyczy to soków cytrusowych), gdyż płyny te mogą zaburzyć wchłanianie i działanie leków.
Lista leków – ułatwienie i bezpieczeństwo
Senior (lub jego opiekun) powinien przychodzić do każdego lekarza z listą leków i suplementów, które aktualnie osoba starsza przyjmuje. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, jakie leki jego pacjent już stosuje. Zmniejszy to ryzyko pomyłek – w tym niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się z zapytaniem do farmaceuty.
Znajdujące się na liście leki można pogrupować – dla lepszej orientacji, który lek jest na jaki problem zdrowotny, np. na ciśnienie, na serce, na wątrobę… I wpisywać, kto, jakie leki i kiedy seniorowi podał. Do tego celu można użyć listy leków lub zwykłego zeszytu. Do organizacji samego podawania leków można wykorzystać gotowe akcesoria – organizery/pudełka na tabletki. Przy zaleconej inhalacji warto poprosić lekarza lub pielęgniarkę o instruktaż prawidłowego jej przeprowadzenia. Jeżeli ktoś nie radzi sobie z inhalacją, są dostępne specjalne tuby inhalacyjne, dzięki którym można łatwiej zaaplikować leki wziewne – w starszym wieku sprawność motoryczna i koordynacja ruchowa ulegają pogorszeniu, a bardzo ważne jest, aby lek trafił dokładnie tam, gdzie trafić powinien, w odpowiedniej dawce.