Nowe badania wskazują, że popularny lek na cukrzycę może chronić przed rakiem skóry. Jak wykazali naukowcy w badaniu opublikowanym w Journal of Drugs in Dermatology, metformina znacząco obniża ryzyko wystąpienia raka podstawnokomórkowego oraz raka płaskonabłonkowego, dwóch najczęstszych nowotworów skóry. Z analizy wynika, że u osób przyjmujących metforminę ryzyko zachorowania na te rodzaje nowotworów skóry jest znacznie mniejsze. „Badanie to wzmacnia dowody potwierdzające potencjał metforminy jako środka ochronnego przed rakiem skóry innym niż czerniak” – podkreślili badacze kierowani przez dr Tiffany Libby, adiunkta dermatologii na Uniwersytecie Browna.
Metformina a rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy
Jak zaznaczyli naukowcy, metformina jest obecnie najczęściej stosowanym lekiem na cukrzycę typu 2, a wcześniejsze badania sugerowały, że metformina może zmniejszać ryzyko rozwoju raka skóry. Zgodnie z danymi American Cancer Society, każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozowanych jest około 5,4 miliona przypadków raka podstawnokomórkowego i płaskonabłonkowego skóry, z czego 80% stanowi rak podstawnokomórkowy.
Zgony z powodu tych nowotworów skóry nie są powszechne. Tylko około 2000 do 8000 osób rocznie umiera z powodu raka skóry, który nie jest czerniakiem.
W ramach najnowszego badania naukowcy porównali grupę zdrowych osób z ponad 8000 pacjentów z rakiem podstawnokomórkowym i ponad 4100 z rakiem płaskonabłonkowym. Każdy pacjent z rakiem skóry był dopasowany do czterech osób zdrowych o podobnych cechach, takich jak wiek, rasa, pochodzenie etniczne i płeć. Dane pochodziły z bazy danych medycznych National Institutes of Health.
Czy metformina może chronić przed rakiem skóry?
Wyniki pokazały, że osoby stosujące metforminę miały niższe ryzyko zachorowania na raka skóry, zwłaszcza po uwzględnieniu innych leków, które mogą zwiększać to ryzyko. Jednak metformina nie chroniła czarnoskórych pacjentów przed rakiem płaskonabłonkowym. „Ta rozbieżność może wynikać z faktu, że SCC u tych pacjentów często rozwija się w miejscach chronionych przed słońcem i jest silnie związany z przewlekłym bliznowaceniem oraz stanem zapalnym, na które metformina może nie mieć wpływu” – wyjaśnili badacze.
Metformina w walce z rakiem skóry
Metformina może chronić przed rakiem skóry poprzez regulację mechanizmów blokujących dostęp komórek rakowych do energii i składników odżywczych lub poprzez hamowanie ich zdolności do wzrostu i rozmnażania. Ponadto promuje śmierć niezdrowych komórek, wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu na komórki rakowe, zmniejsza stan zapalny i hamuje tworzenie nowych naczyń krwionośnych w guzach skóry. „Podsumowując, nasze wyniki sugerują, że dalsze badania mogą być uzasadnione w celu rozważenia metforminy jako środka chemioprewencyjnego” – podsumowali badacze.
Źródło: Fox Chase Cancer Center