Mimo, że wiek to tylko liczba, osoby po czterdziestce coraz częściej narzekają na problemy z widzeniem. Nierzadko obok zdiagnozowanych wcześniej wad mogą pojawić się kolejne dolegliwości, na przykład nieostre widzenie zarówno dali, jak i bliży.
Prezbiopia to powszechna wada wzroku związana z wiekiem pacjenta, źródło problemów z ostrym widzeniem obiektów w bliskich odległościach. Najczęstsze symptomy to problem z odczytaniem wiadomości SMS, przeczytaniem ulotki lub gazety, a także nieostre widzenie cen na półkach sklepowych. Te dolegliwości mogą być przyczyną frustracji, złości i niepokoju.
– Niewyraźne widzenie wymaga konsultacji z okulistą bądź optometrystą, gdyż samodzielnie nie jesteśmy w stanie zdiagnozować swojej wady wzroku. Korzystanie z tymczasowych lub uniwersalnych rozwiązań może prowadzić do pogłębienia się problemów. Okulary każdorazowo są dopasowywane do użytkownika, zarówno pod kątem odpowiednich szkieł, jak i opraw – wyjaśnia mgr inż. Ryszard Drożdż, Vision Express.
Badanie u optometrysty trwa zwykle ok. 30 minut. W tym krótkim czasie specjalista jest w stanie przeprowadzić odpowiednie pomiary w celu oceny parametrów widzenia. Jeśli potwierdzi się, że wada wzroku dotyczy zarówno ostrości widzenia dali, jak i obiektów w bliskich odległościach, najlepszym wyborem mogą okazać się okulary progresywne, dopasowane do gałki ocznej pacjenta.
– Soczewki progresywne to zaawansowana konstrukcja, ponieważ jest bezpośrednio dopasowywana do indywidualnych parametrów układu wzrokowego pacjenta. Sam proces doboru tego typu szkieł jest dość skomplikowany, choć dla pacjenta jest to rutynowa wizyta – dodaje mgr inż. Ryszard Drożdż.
Okulary progresywne nie wiążą się z ogromnym wydatkiem
Pacjenci obawiają się, że zakup okularów progresywnych oznacza dużą inwestycję. Tymczasem okazuje się, że koszt dwóch opraw z dwoma kompletami soczewek jednoogniskowych przewyższa cenę jednej pary „progresów” ze szkłami w podstawowej konfiguracji. Należy również pamiętać, że w przypadku okularów jednoogniskowych, ich częsta zmiana w ciągu dnia może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych i szybszego zużycia. Korzystanie wyłącznie z jednej pary okularów progresywnych pozwoli temu zapobiec. Na koniec warto również wziąć pod uwagę komfort, jaki zapewniają soczewki progresywne. Po krótkim procesie adaptacji użytkownik odczuwa ulgę, gdy może wykonywać wszystkie czynności w jednej parze okularów. Konieczność przyzwyczajenia wzroku ma związek z budową soczewki progresywnej, która jest podzielona na obszary zapewniające ostre widzenie w określonych sytuacjach. Pierwszy z nich – do bliży – znajduje się w dolnej części i umożliwia m.in. czytanie. Drugi – przeznaczony do dali – mieści się w górnej części soczewki dzięki której mamy ostre widzenie odległych przedmiotów. Ostatni obszar umieszczony jest na środku szkła i pozwala na wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w odległościach pośrednich, co jest przydatne przy korzystaniu z nawigacji lub podczas gotowania. Przechodzenie między tymi strefami staje się naturalne, lecz wymaga krótkiego przygotowania.
– Optometrysta rekomendując zakup soczewek progresywnych każdorazowo informuje pacjenta o koniecznym procesie adaptacji wzroku. Zazwyczaj trwa to kilka tygodni i co ważne, bardzo rzadko kończy się niepowodzeniem. Nie należy się tego krótkiego procesu obawiać. Wynagradza to późniejszy komfort, nieporównywalny z naprzemiennym korzystaniem z kilku par okularów jednoogniskowych – podkreśla ekspert Vision Express.
Badania wzroku powinny być systematyczne
Pojawienie się problemów z ostrością widzenia to najczęstszy powód, dla którego udajemy się do specjalisty na badanie wzorku. Po zakupie okularów zapominamy jednak o tym, że wada może się pogłębiać lub w związku z wiekiem, rozszerzać o kolejne zaburzenia widzenia. Dlatego tak ważne są systematyczne konsultacje u okulisty lub optometrysty.
– Pamiętajmy o badaniu wzroku, szczególnie, jeśli pojawiają się kolejne problemy z widzeniem. W naszych salonach cena badań zaczyna się od 9 zł, a rezerwacji można dokonać osobiście, telefonicznie lub przez formularz na stronie internetowej. Spośród ponad 250 punktów w całej Polsce, niemal każdy znajdzie bliski swojemu miejscu zamieszkania – informuje mgr inż. Ryszard Drożdż, Vision Express.
W salonach Vision Express kompleksowa opieka nad wzrokiem dostępna jest także w ratach. To nie tylko badanie pod kątem korekcji wzroku bez limitu przez cały czas obowiązywania Pakietu Vision Care +, czyli 20 miesięcy. To także możliwość wymiany szkieł okularowych za każdym razem gdy zmienia się wada wzroku. Najbliższe punkty można znaleźć za pomocą wyszukiwarki https://visionexpress.pl/salony, a umówienie wizyty możliwe jest przez formularz na stronie https://visionexpress.pl/zbadaj-wzrok/ lub pod numerem telefonu 801 909 900.
Soczewki korekcyjne są wyrobem medycznym przeznaczonym głównie do produkcji okularów korygujących wady wzroku po złożeniu ich z oprawą. Podmiotem prowadzącym jest Vision Express Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, natomiast producentem soczewek korekcyjnych – Essilor Int. z siedzibą w Charenton-le-Pont.
Soczewki Transitions® GEN S™ to wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Więcej informacji o produkcie znajdziesz na stronie www.visionexpress.pl
(materiał partnera)