Jak pokazują statystyki, coraz częściej chorujemy na nowotwory. To trend widoczny także wśród ludzi młodych. Na wypadek choroby warto dysponować realnym wsparciem finansowym, bo szybka diagnostyka i leczenie onkologiczne bywają bardzo kosztowne.
W przeprowadzonym przez Wartę w grudniu 2023 roku badaniu aż czterech na pięciu badanych wskazało, że ważne jest, aby mieć pieniądze na leczenie w razie poważnej choroby. Tymczasem tylko 32% badanych zadeklarowało, że ma oszczędności, które pozwoliłyby przetrwać trudny czas. Wiele osób, szczególnie młodych, nie myśli o zapewnieniu odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na wypadek choroby, w tym – choroby nowotworowej, która przecież może rozwinąć się w każdym wieku. A statystyki nie są optymistyczne, bo z danych dostępnych w Krajowym Rejestrze Nowotworów wynika, że obecnie każdego dnia ok. 500 osób w Polsce dowiaduje się, że ma raka.
Leczenie raka kosztuje
Kiedy mija pierwsza fala trudnych emocji wywołanych rozpoznaniem choroby nowotworowej, zaczyna się gorączkowa kalkulacja: jak przy ograniczonych możliwościach zarobkowania chorego zabezpieczyć byt rodziny, sfinansować terapię, rehabilitację, a nieraz także diagnostykę i dojazdy do ośrodków leczniczych. W polskich warunkach leczenie może odbywać się w systemie publicznym, jednak wszyscy słyszymy o kolejkach do specjalistów i badań. Z drugiej strony, leczenie prywatne to wydatek na skalę dziesiątków, a nawet setek tysięcy złotych. Badania i terapia za granicą, jeśli z takich chciałaby skorzystać osoba chora, aby zwiększyć swoje szanse na wyzdrowienie, są jeszcze droższe. Zabezpieczeniu finansowemu na wypadek choroby powinno się zatem poświęcić wiele uwagi, zanim okaże się, że musimy zmierzyć się z trudną sytuacją.
Poza pieniędzmi, dla chorych onkologicznych kluczowe znaczenie mają też szybkość diagnostyki i wdrożenie nowoczesnej terapii, dobrze dopasowanej do prawidłowo rozpoznanego nowotworu. Dostęp do świadczeń realizowanych w polskich placówkach publicznej służby zdrowia ulega poprawie, ale na wykonanie części wysokospecjalistycznych procedur medycznych wciąż czeka się bardzo długo, nawet miesiącami. Posiadanie polisy na wypadek choroby nowotworowej rozwiązuje wiele z wymienionych problemów, a im wcześniej zainwestuje się w jej zakup, tym bardziej preferencyjne są warunki ubezpieczenia.
Ubezpieczenie daje realne wsparcie
Ochrona ubezpieczeniowa powinna być dopasowana do rzeczywistych potrzeb chorego na każdym etapie walki o powrót do zdrowia. Mając na uwadze, że w leczeniu nowotworów niezwykle istotny jest czas, klienci Warty mogą otrzymać nawet do 600 tys. zł zaraz po otrzymaniu diagnozy wskazującej na nowotwór złośliwy w stadium inwazyjnym. Na pieniądze czeka się bardzo krótko – aż 81% wniosków o wypłatę świadczenia z tytułu poważnej choroby realizowanych jest w Warcie w ciągu trzech dni. Otrzymane środki można przeznaczyć np. na badania i leczenie w prywatnych placówkach, zakup nierefundowanych leków, opłacenie opieki pielęgniarskiej czy dojazdy na zabiegi. Ponadto, w ramach ubezpieczenia Warta zorganizuje i pokryje koszty drugiej opinii medycznej przygotowanej przez lekarzy z wiodących światowych ośrodków leczenia nowotworów, takich jak np. Harvard Medical School. Sprawdzą oni, czy diagnoza jest prawidłowa i zaproponują plan terapii. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możliwe jest zorganizowanie telekonferencji z lekarzem prowadzącym. Takie wsparcie może być nieocenione w przebiegu leczenia chorego.
W trudnych przypadkach leczenie za granicą nawet do 2 mln euro
Dostęp do niestandardowego leczenia onkologicznego w Polsce jest ograniczony. Dlatego w wielu przypadkach chorzy oraz ich bliscy szukają pomocy za granicą, a co za tym idzie – środków na leczenie, które jest bardzo kosztowne. W takich przypadkach klientom Warty z pomocą przychodzi ubezpieczenie na życie z opcją Leczenie za granicą, w ramach którego ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty leczenia za granicą nawet do kwoty 2 mln euro.