Rak wcześnie wykryty w wielu przypadkach jest wyleczalny, zaś naczelnym zadaniem Ministerstwa Zdrowia jest opracowanie takiego systemu opieki zdrowotnej, który będzie umożliwiał i ułatwiał leczenie.
Chcemy, aby pacjenci mieli dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej. Musimy zapewnić też odpowiednią, nowoczesną infrastrukturę i dobrą organizację udzielania świadczeń. Pomoże w tym Krajowa Sieć Onkologiczna. Ona jest bardzo potrzebna, ale zanim ruszy musi być w 100 procentach przygotowana. Przez zaniedbania poprzedniego rządu potrzebujemy jeszcze roku na jej wprowadzenie. Oczywiste jest, że wszyscy zdiagnozowani nie mogą zostać pozbawieni leczenia. KSO ruszy 1 kwietnia 2025 r. ale podkreślam, pacjenci onkologiczni są zaopiekowani. Zapewniamy im pełny dostęp do terapii.
Docelowo chcemy zmniejszyć liczbę osób zmagających się z chorobą nowotworową oraz podnieść poziom wyleczenia. Dlatego tak duży nacisk kładziemy na edukację zdrowotną, promocję zdrowego trybu życia i profilaktykę.
Wraz z ministerstwem edukacji narodowej pracujemy nad wprowadzeniem do szkół edukacji zdrowotnej. To konieczne, aby dzieci i młodzież mieli zajęcia, na których nie tylko będą zdobywać wiedzę o funkcjonowaniu swoich organizmów, psychice, ale też będą uczyć się jak duże znaczenie ma zdrowy styl życia.
Niezwykle istotne jest także włączenie onkopacjentów w program leczenia niepłodności metodą in vitro. Onkopłodność jest ważną częścią naszego programu skierowanego dla kobiet „Świadoma, bezpieczna Ja”. Pacjenci, których marzeniem jest zostać rodzicem, od 1 czerwca tego roku, tj. od wejścia programu w życie, będą mieli sfinansowane bankowanie gamet. Taka perspektywa z pewnością będzie miała duży wpływ na ich powrót do zdrowia. Dobra motywacja i jasny cel to wielcy sprzymierzeńcy w leczeniu. Zadbamy o szeroką akcję informacyjną dla pacjentek i pacjentów, ale też dla onkologów – żeby poruszali ten temat z pacjentami, uświadamiali ich, że mają taką szansę i kierowali do ginekologa.
W ramach kampanii promocyjnych i edukacyjnych zachęcamy do korzystania z programów profilaktycznych. Jednym z nich jest program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12-13 lat, które mają uchronić m. in. przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. W obniżeniu skali zachorowań na ten rodzaj nowotworu mają pomóc również regularne badania cytologiczne. Takie badania przysługują bezpłatnie kobietom w wieku 25-64 lat i powinny być wykonywane co 3 lata, a u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka co roku. W zmierzeniu się z rakiem piersi – jednym z najczęstszych rodzajów nowotworu u kobiet – pomogą cykliczne badania mammograficzne. Nieodpłatnie mogą je wykonać panie w wieku 45-74 lat co 2 lata.
Kobiety, które miały wcześniej zdiagnozowaną zmianę nowotworową piersi, mogą ponownie wziąć udział w programie co 12 miesięcy, gdy zakończyły swoje leczenie i 5-letni okres monitorowania lub nie zakończyły leczenia, ale po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi są w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).
Wierzę, że przyjdzie taki dzień, kiedy diagnoza onkologiczna nie będzie napawać takim strachem jak obecnie, bo rak będzie chorobą w pełni wyleczalną. Pamiętajmy, że już dziś w wielu przypadkach rak to nie wyrok. Prace Ministerstwa Zdrowia kierowane będą tak, aby zapewnić jak najlepsze warunki leczenia. Musimy jednak pamiętać, że wiele zależy od nas samych – musimy zacząć dbać o swoje zdrowie i nie bać się wykonywania badań profilaktycznych.