Działania firm farmaceutycznych mają istotny wpływ na politykę prozdrowotną. W kierunkowaniu rozwoju tych przedsiębiorstw coraz bardziej liczy się głos pacjentów świadomie i odpowiedzialnie podchodzących do leczenia, któremu się poddają.
Pacjenci odpowiedzialni angażują się w leczenie, tworzą relację partnerską z lekarzami i coraz silniej zwracają uwagę na jakość i bezpieczeństwo produktów leczniczych, które mają stosować. W ten oto sposób mają realny wpływ na rozwój i aktywność firm farmaceutycznych.
Certyfikaty – gwaranty bezpieczeństwa pacjenta
Odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów musi być podstawowym elementem, na którym opiera się działalność firm farmaceutycznych. Przedsiębiorstwa te powinny czuć się zobowiązane do tego, aby dbać o jakość kierowanych na rynek produktów. Zapewnianie tej jakości na wysokim poziomie wymaga od firmy farmaceutycznej ciągłego rozwoju, posiadania bardzo dobrze wyposażonych laboratoriów oraz zatrudniania wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Potwierdzeniem najwyższych standardów działania są różne certyfikaty. Jeden z najważniejszych to międzynarodowy certyfikat Dobra Praktyka Wytwarzania (ang. Good Manufacturing Practice – GMP). Standard GMP jest gwarancją wysokiej jakości i czystości użytych surowców i komponentów gotowego produktu. Certyfikat ten potwierdza pełną kontrolę nad jakością i pochodzeniem surowców. Obecnie jego posiadaniem powinna się szczycić każda ukierunkowana na jakość firma farmaceutyczna, w dodatku – w każdym swoim zakładzie produkcyjnym. Tak jest w obu zakładach Hasco-Lek, rodzinnej firmy z całkowicie polskim kapitałem, która istnieje na rynku od 1984 roku (a więc już prawie 40 lat) i sprzedaje około 60 milionów opakowań produktów rocznie. W jej ofercie znajduje się obecnie ponad 350 pozycji wytwarzanych w postaci miękkich kapsułek żelatynowych, syropów, zawiesin, płynów, kropli, tabletek, maści, żelów, kremów, proszków i czopków, produkowanych w standardach farmaceutycznych jako leki (które stanowią znakomitą większość, bo aż 90% oferowanych produktów), wyroby medyczne, kosmetyki i suplementy diety. Warto podkreślić, że to pierwsza z polskich firm farmaceutycznych, która zdobyła certyfikat GMP, a dokonała tego w czasach, kiedy nie był on jeszcze w naszym kraju wymagany prawem. To zresztą niejedyne nieobligatoryjne działanie, które w tym przedsiębiorstwie podejmowano na przestrzeni lat. Wdrażanie i certyfikacja: systemów zapewnienia jakości badań, systemu zarządzania jakością wyrobów medycznych oraz zarządzania bezpieczeństwem żywności czy audytowanie zagranicznych dostawców surowców stanowią przykłady kolejnych aktywności, które mimo ich nieobowiązkowego charakteru były konsekwentnie realizowane. Obecnie, dzięki sukcesywnie unowocześnianym zakładom produkcyjnym i laboratoriom oraz stawianiu na jakość i badania, firma zapewnia pacjentom leczenie z wykorzystaniem łatwo dostępnych i bezpiecznych produktów własnych.
Potrzeby pacjentów inspirują
Bezpieczeństwo produktów i odpowiedzialność za konsumentów powinny stanowić sedno filozofii firm farmaceutycznych. U podstaw tego stoi zaś wysoko wykwalifikowany, podejmujący świadome działania i podnoszący kwalifikacje personel z pionów jakości i produkcji, który pilnie przygląda się trendom rynkowym oraz analizuje potrzeby i życzenia konsumentów. Bo to konsumenci będą sięgać po najatrakcyjniejsze dla nich produkty służące utrzymaniu, poprawie lub ratowaniu zdrowia czy zapewniające atrakcyjny wygląd. Nieprzypadkowo więc wspomniana już wcześniej firma Hasco-Lek, zawarła w swojej misji informację: „Inspiruje nas Twoje zdrowie i komfort życia”.
W przedsiębiorstwie, które tworzą i którym zarządzają farmaceuci, silne ukierunkowanie na zaspokajanie potrzeb i życzeń konsumentów nie jest działaniem inicjowanym jedynie pobudką marketingową. Istotną kwestią jest też wychodzenie naprzeciw potrzebom społecznym, a te są coraz większe i – dzięki rosnącej świadomości zdrowotnej pacjentów – coraz precyzyjniej definiowane. Chorzy chcą mieć, między innymi, możliwość stosowania leków wydawanych bez recepty, tak aby skrócić drogę do leczenia. Dotyczy to również (o ile nie przede wszystkim) leków przeciwbólowych, bo dolegliwości bólowe to znak naszych czasów. Jedne z najczęściej występujących dolegliwości wśród Polaków – i to niezależnie od wieku – to bóle mięśni i stawów oraz bóle pleców. U ludzi młodych bóle te wynikają z urazów sportowych, przeciążeń, złej postawy podczas pracy siedzącej, zaś w populacji osób starszych są zazwyczaj objawem choroby zwyrodnieniowej stawów. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie tej grupy, oferta w segmencie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych powinna więc być jak najbardziej atrakcyjna – nie tylko pod kątem substancji czynnej, ale również postaci farmaceutycznej, gdyż dzięki temu możliwe jest zaspokojenie różnych potrzeb pacjentów.
Inspirowanie się potrzebami chorych doprowadziło do opracowania różnorodnych postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty – w formie leków doustnych, m.in. kapsułek miękkich, tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej (nie wymagających popijania) czy wreszcie leków do użycia miejscowego w postaci żelu. Żelową postać ma Mel Max Actigel, najnowszy produkt Hasco-Lek. Zawiera on diklofenak w maksymalnej, dostępnej bez recepty dawce stosowanej miejscowo. To lek przeznaczony dla pacjentów odczuwających bóle pleców, mięśni lub stawów, a także dla tych, którzy cierpią na łagodną postać choroby zwyrodnieniowej stawów. Lek zmniejsza ból, stan zapalny, obrzęk, co poprawia zdolności ruchowe pacjenta. Dzięki żelowej formule działa kojąco i chłodząco, wskutek czego przynosi natychmiastową ulgę po zastosowaniu, a nałożony rano i wieczorem, działa całą dobę.
Stosowanie leków aplikowanych miejscowo, szczególnie należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ma niewątpliwe zalety: umożliwia bowiem dostarczanie substancji aktywnej w rejon występowania bólu i stanu zapalnego, przy jednoczesnym osiąganiu stężeń leku w osoczu krwi niższych niż przy podaniu doustnym. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych terapii oraz interakcji międzylekowych. To ostatnie jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów starszych, gdyż zazwyczaj przyjmują oni wiele leków jednocześnie. Nowoczesne formuły leków przeciwbólowych są więc interesujące dla świadomych i odpowiedzialnych pacjentów, gdyż stanowią odpowiedź na ich potrzeby: przynoszą długotrwałą ulgę w cierpieniu oraz zapewniają bezpieczeństwo terapii.
(Materiał partnera)