Popyt na lek przeciwcukrzycowy o nazwie Ozempic (semaglutyd) gwałtownie rośnie, ponieważ ludzie zażywają go, aby schudnąć, co prowadzi do niedoborów w takich krajach, jak Wielka Brytania, Niemcy, Belgia i Stany Zjednoczone.
Czym jest semaglutyd?
Semaglutyd, rozwijany przez dziesięciolecia przez firmę Novo Nordisk, jest aktywnym składnikiem leków na cukrzycę typu 2 – Ozempic i Rybelsus, a także Wegovy, który jest stosowany wyłącznie w celu utraty wagi. Ozempic i Wegovy podaje się w formie cotygodniowych zastrzyków; Rybelsus to pigułka.
Firma, która produkuje kluczowe składniki swoich leków we własnych fabrykach w Danii i Stanach Zjednoczonych, oświadczyła 2 listopada, że spodziewa się „utrzymujących się okresowych ograniczeń dostaw”.
10 listopada firma ogłosiła, że do końca 2029 r. wyda 6 miliardów dolarów na rozbudowę swojego zakładu w Kalundborgu w Danii, głównie w celu zwiększenia produkcji aktywnego składnika farmaceutycznego semaglutyd. W tym roku wyda nieco ponad 2 miliardy dolarów.
Inwestycja zwiększy także zdolność napełniania używanych wstrzykiwaczy – w procesie znanym jako fill-finish. Rosnący popyt na oba leki (Ozempic, Wegovy) zapewnił Novo Nordisk najwyższe w historii zyski. We wrześniu została najcenniejszą spółką w Europie.
Jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach?
W lipcu Wielka Brytania wezwała lekarzy, aby przepisywali Ozempic i sześć innych leków z klasy GLP-1 wyłącznie w związku z ich licencjonowanymi zastosowaniami, a nie w celu utraty wagi.
Belgia wydała 14 listopada nowe prawo zabraniające lekarzom przepisywania leku Ozempic i innych leków GLP-1 na odchudzanie, chyba że BMI pacjenta wynosi 35 lub więcej i cierpi na co najmniej jedną chorobę podstawową. Osoby biorące udział w badaniach klinicznych leków na bazie substancji semaglutyd mogą również kontynuować jego przyjmowanie.
Ograniczenia będą obowiązywać do sierpnia 2024 r., ale mogą zakończyć się wcześniej, jeśli poprawią się dostawy – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia.
Niemcy rozważają wprowadzenie zakazu eksportu leku Ozempic, twierdząc, że lek jest wywożony z kraju, ponieważ jest tam tańszy niż gdzie indziej, a popyt napędzany jest jego stosowaniem w celu utraty wagi.
(Reuters)