Nowe wytyczne dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka płuc, wydane w środę przez American Cancer Society (ACS), wzywają do corocznych badań za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej (CT) u każdej osoby w wieku od 50 do 80 lat, która w przeszłości była długoterminowym lub nałogowym palaczem.
Wcześniej ACS nawoływał do badania przesiewowego tylko w przypadku palaczy długoletnich lub nałogowych, którzy rzucili papierosy do 15 lat wcześniej. Nowe wytyczne tej wpływowej organizacji mówią, że potrzeba badań przesiewowych nie powinna już częściowo zależeć od tego, ile czasu minęło od rzucenia palenia.
ACS twierdzi, że nowe wytyczne mają zastosowanie do każdego, kto palił przez 20 tzw. paczkolat, na przykład paczkę dziennie przez 20 lat lub dwie paczki dziennie przez 10 lat.
„Wiele razy ludzie nie uważają się za palaczy, ponieważ nie palili od 10, 15 czy 20 lat” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor naukowy ACS, dr William Dahut.
Jeśli od dawna palisz i rzuciłeś palenie w wieku 28 lat, a teraz masz 55, powiedział: „Zdecydowanie powinieneś poddać się badaniu przesiewowemu”.
Tradycyjne założenie było takie, że po 15 latach niepalenia ryzyko raka płuc spadło do tak niskiego poziomu, że badania przesiewowe nie były już opłacalne.
Nowe dane pokazują, że w miarę zmniejszania się ryzyka raka płuc u byłych palaczy w wyniku palenia tytoniu, wzrasta ryzyko wystąpienia tych nowotworów wynikających ze starzenia się, stwierdzili na poniedziałkowej konferencji prasowej badacze ACS.
Ryzyko raka płuc u byłych palaczy zmniejsza się z czasem w porównaniu z podobnymi osobami, które nadal palą. Jednak w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły, ryzyko pozostaje trzykrotnie większe, nawet jeśli od rzucenia palenia minęło 20–30 lat – twierdzą naukowcy.
Aby opracować nowe wytyczne, badacze z ACS przeprowadzili obszerne przeglądy literatury medycznej, modeli komputerowych oraz danych dotyczących interwencji i nadzoru z Amerykańskiego Krajowego Instytutu Raka.
Aktualizacja rozszerza także zalecany przez organizację przedział wiekowy badań przesiewowych w kierunku raka płuc do 50–80 lat z poprzedniego zakresu 55 do 74 lat i zmniejsza liczbę wymaganych paczkolat z 30 do 20.
(Reuters)