Klient poszukujący dobrego suplementu diety z kwasami omega-3 powinien dokładnie zapoznać się z etykietą produktu i przeanalizować jego skład. Warto sprawdzić, czy jakość kwasów omega-3 jest potwierdzona certyfikatami, a z podanych informacji wynika, że suplement produkowany jest z zachowaniem wysokich standardów jakości.
Kwasy omega-3 to związki z grupy niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Zaliczamy tu kwas ALA (kwas α-linolenowy), DHA (kwas dokozaheksaenowy), DPA (kwas dokozapentaenowy), EPA (kwas eikozapentaenowy). Najefektywniej na nasze zdrowie pracują kwasy DHA i EPA, których głównymi naturalnymi źródłami są tłuszcz ryb i ssaków morskich.
Jeśli w naszej diecie jest mało pokarmów zawierających te kwasy, warto rozważyć skorzystanie z suplementów zawierających DHA i EPA w formie oleju rybiego, a w przypadku wegan czy wegetarian oleju z alg morskich. Produkty te dają gwarancję, że spożywa się właściwą dzienną porcję kwasów omega-3. Sięgając po suplementy, warto zawsze zwracać uwagę na ich jakość, w tym na świeżość olejów rybnych, które zostały wykorzystane do wytworzenia produktu. Kwasy omega-3, jak wszystkie NNKT, szybko się utleniają, a przez to – jełczeją.
Etykieta, opakowanie, ulotka – ważne źródła informacji
Wskazówek na temat jakości suplementów diety z kwasami omega-3 dostarcza więc przede wszystkim transparentność informacji podawanych przez producenta. Przy suplementach dobrej jakości podane jest stężenie kwasów omega-3 w produkcie oraz porcji DHA i EPA przypadającej na dzienne zapotrzebowanie na te składniki; producent wykazuje też pochodzenie oleju rybiego oraz z jakich ryb został on uzyskany i w którym rejonie zostały one złowione. Wskazuje także producenta oleju rybiego mogącego poszczycić się certyfikacjami niezależnych organizacji, takich jak np. Friend of the Sea czy przynależnością do GOED (Globalnej Organizacji ds. Kwasów Omega-3 EPA i DHA).
Jak sprawdzić jakość olejów rybnych?
Żeby mieć pewność, że kupujemy jakościowy suplement, konieczna jest dodatkowa weryfikacja. Najlepiej, jeżeli suplement posiada odpowiedni certyfikat. W przypadku kwasów omega-3 najlepszym przykładem jest certyfikacja ORIVO. Jest to niezależne, norweskie laboratorium, które potwierdza skład suplementu i pochodzenie tworzących go składników. Na stronie internetowej ORIVO dostępna jest zakładka, poprzez którą – po wpisaniu kodu znajdującego się na opakowaniu suplementu diety – można sprawdzić datę wykonania analizy i przyznania certyfikacji. W laboratorium weryfikowany jest skład suplementu, zawartość kwasów EPA i DHA, a także potwierdzane jest pochodzenie oleju rybiego. Daje to konsumentowi pewność, że konkretna partia suplementu diety rzeczywiście charakteryzuje się parametrami opisanymi na etykiecie produktu. Umieszczenie na opakowaniu numeru certyfikatu niezależnej jednostki badawczej jest więc wyraźną wskazówką dla klienta, że dany produkt cechuje się wysoką, sprawdzoną jakością.
O świeżości olejów rybnych wykorzystanych do produkcji suplementu diety informuje wskaźnik Totox, który oznacza liczbę utleniania; nie jest on umieszczany na opakowaniu suplementu, więc uzyskanie tej informacji jest zadaniem dla dociekliwych. Wartość Totox powinna być niższa niż 26. Wartości wyższe wskazują na olej zjełczały. W dobrej jakości suplementach diety, zawierających świeże oleje z ryby, poziom wskaźnika Totox wynosi ok. 9-10. Taki, a często nawet niższy wskaźnik posiadają nasze suplementy z kwasami omega-3.
Bezpieczeństwo na wagę zdrowia
Bezpieczeństwo suplementów z kwasami omega-3 jest bardzo istotne. Renomowani producenci olejów rybich mają obecnie dostęp do nowoczesnych technologii, dzięki którym potrafią usunąć z ciała ryb większość zanieczyszczeń – nie tylko w postaci metali ciężkich, takich jak rtęć, ołów, ale także w formie polichlorowanych bifenyli czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Limity dla tych zanieczyszczeń są wyznaczane przez przepisy unijne i krajowe, a dodatkowo ustaleniu podlegają normy świeżości i czystości dla olejów rybich – są one bardzo restrykcyjne. Kupując zatem suplementy diety od znanych producentów, którzy wskazują wytwórców oleju, możemy czuć się bezpiecznie.
Przechowywać w szafce czy w lodówce?
Dla zachowania odpowiedniej jakości naturalnych olejów znajdujących się w suplementach diety – w tym kwasów omega-3 – istotne jest przechowywanie tych produktów w odpowiednich warunkach. Nie powinniśmy zatem zostawiać ich w miejscach, gdzie panuje wysoka temperatura czy mogą być narażone na działanie promieni słonecznych (np. parapet okienny). Miejsce do przechowywania powinno być suche.
Produkty płynne powinny znajdować się w ciemnych butelkach i dobrze je po otwarciu przechowywać w lodówce – szczególnie kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Ważne, aby szczelnie zamykać opakowania, w których się znajdują i w ten sposób zabezpieczyć je przed kontaktem z powietrzem.
Kapsułkowane oleje najlepiej przechowywać w zamykanej szafce, gdzie jest ciemno, sucho i panuje temperatura pokojowa – 18-25 stopni Celsjusza. To wystarczy dla zabezpieczenia wysokiej jakości olejów zawartych we wnętrzu kapsułek, ponieważ otoczka kapsułek jest wykonana z dość grubej warstwy żelatyny, która jest nieprzepuszczalna dla powietrza.
Materiał partnera: Natural Pharmeceuticals