Jak wspólna zabawa może stymulować funkcje poznawcze
Choć wielu z nas wciąż traktuje gry planszowe jako zabawki dla dzieci, tak naprawdę stanowią one świetną rozrywkę niezależnie od wieku. Wspólna zabawa ma też mnóstwo dodatkowych korzyści: pozwala nam jeszcze lepiej poznać naszych najbliższych i stale rozwijać łączące nas więzi, a także stymuluje nasze mózgi do intensywnej pracy, rozwijając naszą pamięć, spostrzegawczość, refleks i zdolność logicznego myślenia. Ta ostatnia cecha jest szczególnie cenna dla najmłodszych i najstarszych uczestników zabawy. Seniorom bowiem, podobnie jak dzieciom, trening umysłowy jest wyjątkowo potrzebny. Regularna stymulacja pozwala na dłużej zachować sprawność intelektualną i odsunąć w czasie skutki naturalnego starzenia się układu nerwowego.
Jak zatem wybierać gry, by były możliwie najbardziej angażujące, a jednocześnie wartościowe dla najstarszych członków rodziny? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i przykłady tytułów, które możesz wykorzystać do wspólnej zabawy.
Proste zasady
W przypadku gier, które mają połączyć przy wspólnym stole przedstawicieli różnych pokoleń, warto postawić na tytuły o prostych zasadach. Uczestnicy chętniej zaangażują się w rozgrywkę, jeśli przygotowanie do niej nie będzie trwało długo, a przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by rozegrać kilka partii z rzędu. Świetnie sprawdzą się tutaj dynamiczne karcianki takie jak popularne Dobble, w których szukamy na kartach par identycznych symboli. A jeśli chcemy podnieść poprzeczkę nieco wyżej, warto zwrócić uwagę na Cortex, który w niepozornym pudełku kryje aż 8 rodzajów wyzwań takich jak labirynty, puzzle czy zapamiętywanki. Obie gry doskonale pobudzają nasz refleks i spostrzegawczość, a także pamięć krótkotrwałą.
Czytelne elementy
Podczas rozgrywek z seniorami warto zwrócić uwagę na dostępność poszczególnych elementów. Gdy zasiadamy przy dużym stole gra może stać się nieczytelna. Osoby starsze mogą niechętnie przyznawać się, że niedowidzą poszczególnych elementów, jednak z pewnością odbierze im to część satysfakcji z zabawy. Na szczęście wiele gier posiada wyraźne, kontrastowe oznaczenia lub… występuje w specjalnej, powiększonej wersji. Przykładem takiego tytułu są Tajniacy XXL – specjalna edycja popularnej gry skojarzeniowej. Podczas rozgrywki możemy przyjąć dwie zupełnie różne role: kapitanowie drużyn będą wymyślali hasła, które połączą możliwie najwięcej należących do nich kart, podczas gdy pozostali będą starali się odgadywać ich tok myślenia. To szczególnie cenne dla seniorów, którzy z czasem tracą dostęp do swoich zasobów słownictwa, przez co mniej sprawnie się komunikują. Dodatkowo ta wersja gry zawiera powiększone, wyraźne karty z hasłami, dzięki którym łatwiej rozpoznamy wszystkie słowa nawet pozostając w pewnym oddaleniu.
Zmienny poziom trudności
Cennym aspektem może okazać się także możliwość dostosowywania poziomu trudności rozgrywki do potrzeb i możliwości uczestników. Czasem jest ona ujęta w zasadach poprzez specjalne warianty rozgrywki – przykładowo wspomniane wcześniej Dobble posiadają wersję Access+, która opisuje aż trzy warianty zabawy. Są jednak tytuły, które skalują się w pewnym sensie naturalnie, dopasowując się do poziomu reprezentowanego przez uczestników. To abstrakcyjne, dwuosobowe gry logiczne takie jak klasyczne szachy i warcaby oraz nowoczesne wyzwania w postaci gier z serii Cosmoludo. Każda z nich oferuje inną mechanikę – czasem jest to kontrola obszarów, innym razem musimy zastawić na przeciwnika pułapkę, a jeszcze innym zapolować i zbić drugiemu graczowi konkretnego piona. Łączą je jednak proste zasady, krótki czas rozgrywki i strategiczny potencjał, który będziemy rozwijali z każdą kolejną partią. Takie abstrakcyjne wyzwania wspierają ćwiczenie logicznego myślenia i przewidywania ruchów przeciwnika.
Materiał Partnera