WHO wzywa światowych przywódców do zaangażowania się w postęp w zakresie zapobiegania pandemii, gotowości i reagowania na nią, a także do zapewnienia wszystkim zdrowia, położenia kresu gruźlicy i ożywienia celów zrównoważonego rozwoju.
WHO wzywa przywódców zebranych na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, aby umieścili zdrowie na pierwszym miejscu w programie politycznym i wykorzystali wnioski wyciągnięte z pandemii Covid-19. Apel WHO wystosowuje się w czasie, gdy świat stoi w obliczu licznych kryzysów humanitarnych i klimatycznych, które zagrażają życiu i źródłom utrzymania na całym świecie.
Wezwanie WHO do przyspieszenia osiągania celów w zakresie zdrowia następuje przed Szczytem Celów Zrównoważonego Rozwoju (Szczyt SDG) i bezprecedensową liczbą spotkań na wysokim szczeblu poświęconych zdrowiu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, których celem jest wzmocnienie zapobiegania pandemii, gotowości i reagowania na nią.
Gdy przywódcy rządów zbierają się, aby podjąć zobowiązania dotyczące trzech głównych kwestii zdrowotnych, mają szansę wykazać, że zdrowie to inwestycja, a nie koszt i ma fundamentalne znaczenie dla dobrze prosperujących, odpornych rodzin, społeczeństw i gospodarek.
„Jeśli COVID-19 czegoś nas nauczył, to tego, że gdy zagrożone jest zdrowie, zagrożone jest wszystko” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. „Pandemia spowodowała ogromne wstrząsy gospodarcze, społeczne i polityczne oraz zahamowała lub cofnęła postęp w realizacji celów związanych ze zdrowiem zawartych w Celach Zrównoważonego Rozwoju. Zgromadzenie Ogólne ONZ to moment, w którym światowi przywódcy mogą pokazać, że wyciągnęli bolesne wnioski z pandemii i podjąć konkretne kroki w kierunku zdrowszego, bezpieczniejszego i sprawiedliwszego świata dla wszystkich ludzi”.
Postęp w zmniejszaniu śmiertelności noworodków i matek uległ stagnacji (w niektórych regionach nawet wzrósł), a postęp w zwalczaniu chorób zakaźnych, takich jak HIV/AIDS, gruźlica i malaria, osłabł. W wielu częściach świata obserwuje się także wycofywanie się praw i zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Dostęp do narzędzi ratujących życie jest nierówny na całym świecie, a milionów ludzi nie stać na niezbędną opiekę. Choroby niezakaźne i zaburzenia psychiczne, które są przyczyną ponad 70% zgonów na świecie, zagrażają rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. Jednak nowe technologie i odnowione zaangażowanie na rzecz równości i dzielenia się po pandemii to pozytywne zmiany.
„Zły stan zdrowia pozbawia jednostki, rodziny, społeczności i całe narody możliwości rozwoju i rozkwitu” – stwierdził dr Tedros. „Fakt, że miliardy ludzi nie mają dostępu do podstawowych usług zdrowotnych ani nie mogą sobie na nie pozwolić, naraża je na ubóstwo, choroby, którym można łatwo zapobiegać i które można leczyć, takie jak gruźlica, a także na skutki przyszłych epidemii i pandemii. W 75. rocznicę istnienia WHO przypominamy światu o tym, co potwierdzili nasi założyciele: że zdrowie jest nie tylko podstawowym prawem człowieka, ale także podstawą bezpiecznych, pokojowych i dostatnich społeczeństw”.
Dr Tedros będzie przewodniczył delegacji WHO do Zgromadzenia Ogólnego ONZ i wraz z kierownictwem wyższego szczebla będzie brał udział w spotkaniach oraz w szeregu innych wydarzeń, w tym w opublikowaniu zaktualizowanego globalnego raportu monitorującego UHC.
(WHO)