W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreślono, że 5,6 miliarda ludzi – 71% światowej populacji – jest obecnie chronionych w ramach co najmniej jednej polityki dotyczącej najlepszych praktyk, która pomaga ratować życie przed śmiercionośnym tytoniem – pięć razy więcej niż w 2007 roku.
W ciągu ostatnich 15 lat od wprowadzenia przez WHO na całym świecie środków kontroli tytoniu MPOWER, wskaźniki palenia spadły. Szacuje się, że gdyby nie ten spadek, na świecie byłoby dziś o około 300 milionów więcej palaczy.
Niniejszy Raport WHO na temat światowej epidemii tytoniu, wspierany przez Bloomberg Philanthropies, koncentruje się na ochronie społeczeństwa przed biernym paleniem, podkreślając, że prawie 40% krajów posiada obecnie całkowicie wolne od dymu miejsca publiczne w pomieszczeniach zamkniętych.
Raport ocenia postępy kraju w zakresie kontroli tytoniu i pokazuje, że dwa kolejne kraje, Mauritius i Holandia, osiągnęły poziom najlepszych praktyk we wszystkich działaniach MPOWER, co do tej pory osiągnęły jedynie Brazylia i Turcja.
„Dane te pokazują, że powoli, ale skutecznie, coraz więcej osób jest chronionych przed szkodliwym działaniem tytoniu dzięki opartej na dowodach polityce WHO” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. „Gratuluję Mauritiusowi zostania pierwszym krajem w Afryce, a Holandii bycia pierwszym w Unii Europejskiej, który wdrożył na najwyższym szczeblu pełen pakiet polityk kontroli tytoniu WHO. WHO jest gotowa wspierać wszystkie kraje, aby podążały za ich przykładem i chroniły swoje społeczeństwo przed tą śmiercionośną plagą”.
„Dzięki silnemu zaangażowaniu politycznemu poczyniliśmy ogromne postępy w zakresie polityki kontroli tytoniu na Mauritiusie. Nasz kraj przyjął strategię MPOWER i zdecydowanie zmierza w stronę kraju wolnego od dymu.” stwierdził Pravind Kumar Jugnauth, Premier Republiki Mauritiusu.
Maarten van Ooijen, Sekretarz Stanu ds. Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu w Holandii, powiedział: „Organizacje społeczeństwa obywatelskiego, eksperci ds. zdrowia i pracownicy służby zdrowia stanowią silną siłę napędową wszystkiego, co osiągamy w zakresie kontroli tytoniu w Holandii. Zasługują one na główne wyrazy uznania za pochwały, jakie nasz kraj otrzymuje od Światowej Organizacji Zdrowia. Chociaż czynimy postępy w ograniczaniu rozpowszechnienia palenia i ulepszaniu naszej polityki kontroli tytoniu, nadal mamy przed sobą długą drogę. Razem będziemy nadal walczyć o pokolenie wolne od dymu tytoniowego 2040!”
Wolne od dymu przestrzenie publiczne to tylko jedna polityka z zestawu skutecznych środków kontroli tytoniu, MPOWER, które mają pomóc krajom we wdrażaniu Ramowej Konwencji WHO o ograniczeniu użycia tytoniu i ograniczeniu epidemii tytoniu.
Środowiska wolne od dymu pomagają ludziom oddychać czystym powietrzem, chronią społeczeństwo przed śmiercionośnym biernym paleniem, motywują ludzi do rzucenia palenia, denormalizują palenie i pomagają zapobiegać, aby młodzi ludzie kiedykolwiek zaczęli palić lub używać e-papierosów.
„Chociaż wskaźniki palenia spadają, tytoń nadal pozostaje główną przyczyną zgonów, którym można zapobiec na świecie – głównie dzięki nieustannym kampaniom marketingowym prowadzonym przez przemysł tytoniowy” – powiedział Michael R. Bloomberg, Globalny Ambasador WHO ds. Chorób Niezakaźnych i Urazów oraz założyciel fundacji Bloomberg Philanthropies. „Jak pokazuje ten raport, nasza praca przynosi duże zmiany, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Pomagając większej liczbie krajów we wdrażaniu inteligentnych polityk, wspieranych przez opinię publiczną i naukę, będziemy w stanie poprawić zdrowie publiczne i ocalić życie kolejnych milionów osób”.
Osiem krajów dzieli tylko jedna polityka MPOWER od dołączenia do liderów kontroli tytoniu: Etiopia, Iran, Irlandia, Jordania, Madagaskar, Meksyk, Nowa Zelandia i Hiszpania.
Nadal pozostaje wiele do zrobienia, 44 kraje pozostają niechronione żadnymi środkami WHO MPOWER, a 53 kraje nadal nie wprowadziły całkowitego zakazu palenia w placówkach opieki zdrowotnej. Tymczasem tylko około połowa krajów ma wolne od dymu prywatne miejsca pracy i restauracje.
„WHO wzywa wszystkie kraje do wdrożenia wszystkich środków MPOWER na poziomie najlepszych praktyk w celu zwalczania epidemii tytoniu, która zabija 8,7 miliona ludzi na całym świecie, oraz do przeciwstawienia się przemysłowi tytoniowemu i nikotynowemu, który lobbuje przeciwko tym środkom w zakresie zdrowia publicznego, ” powiedział dr Ruediger Krech, WHO, dyrektor ds. promocji zdrowia.
Co roku z powodu biernego palenia umiera około 1,3 miliona ludzi. Wszystkim tym zgonom można całkowicie zapobiec. Osoby narażone na wdychanie biernego dymu tytoniowego są narażone na ryzyko śmierci z powodu chorób serca, udaru mózgu, chorób układu oddechowego, cukrzycy typu 2 i nowotworów.
Raport ten pokazuje, że wszystkie kraje, niezależnie od poziomu dochodów, mogą zmniejszyć popyt na śmiercionośny tytoń, osiągnąć istotne korzyści dla zdrowia publicznego i zaoszczędzić miliardy dolarów na kosztach opieki zdrowotnej i produktywności.
(WHO)