Mniej więcej co szósta osoba dorosła na świecie doświadczyła niepłodności przynajmniej raz w życiu, podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w poniedziałkowym raporcie, wzywając kraje do aktywnego gromadzenia bardziej spójnych danych na temat tej choroby.
W raporcie przeanalizowano istniejące badania przeprowadzone w latach 1990-2021 i wykazano, że około 17,5% dorosłych na całym świecie było dotkniętych niemożnością posiadania dziecka. Urzędnicy WHO powiedzieli, że raport uwzględnia kilka podejść badawczych.
„Sam odsetek osób dotkniętych chorobą wskazuje na potrzebę poszerzenia dostępu do opieki nad płodnością i upewnienia się, że kwestia ta nie jest już pomijana w badaniach i polityce zdrowotnej” – powiedział szef agencji zdrowia ONZ, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
WHO definiuje niepłodność jako chorobę męskiego lub żeńskiego układu rozrodczego, która polega na niemożności zajścia w ciążę po co najmniej 12 miesiącach regularnego współżycia bez zabezpieczenia.
Nie ma dowodów na wzrost wskaźników niepłodności w latach 1990-2021, powiedział dziennikarzom James Kiarie, szef działu antykoncepcji i opieki nad płodnością światowej agencji zdrowia.
W raporcie podkreślono potrzebę gromadzenia i udostępniania spójnych danych na temat niepłodności, z podziałem na wiek i przyczynę, a także informacji o osobach wymagających opieki nad płodnością.
Według raportu około 17,8% dorosłych w krajach o wysokich dochodach przynajmniej raz doświadczyło niepłodności, a około 16,5% dorosłych w krajach o niskich i średnich dochodach.